Trwa ładowanie...
dod2cz4

Polska amunicja na Białorusi. "Od wejścia w życie sankcji nie sprzedajemy jej do tego kraju"

"Zdjęcie łuski z napisem >Made in Poland< prawdopodobnie przedstawia łuskę wyprodukowaną w Fabryce Amunicji Myśliwskiej Fam-Pionki" - pisze w oświadczeniu Fam-Pionki. Producent dodaje, że od momentu nałożenia na Białoruś embargo przez UE nie sprzedawał amunicji do tego kraju.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Polska amunicja na Białorusi. "Od wejścia w życie sankcji nie sprzedajemy jej do tego kraju"
(East News, Sławomir Sierakowski)
dod2cz4

We wtorek 11 sierpnia polski internet obiegło zdjęcie łuski, pochodzącej z miejsca zamieszek w Mińsku na Białorusi. Na białej łusce pocisku do strzelby gładkolufowej widnieje napis "Made in Poland". Zdjęcie wywołało gorącą dyskusję w internecie, bo sprzedaż broni i amunicji do Białorusi jest objęta embargiem Unii Europejskiej od 2011 roku.

Producentem naboju, od którego pochodzi łuska, jest prawdopodobnie Fabryka Amunicji Myśliwskiej Fam-Pionki. Sugerują to oznaczenia na łusce, co przyznaje zarząd fabryki w opublikowanym oświadczeniu. Zarząd informuje też, że według danych posiadanych przez obecnych właścicieli spółki oraz aktualny Zarząd Fam-Pionki (zmiana właścicielska oraz zmiana zarządu nastąpiła w 2013/2014 roku) wynika, że firma Fam-Pionki nie dokonywała sprzedaży tego rodzaju amunicji do żadnego kraju objętego embargiem na obrót bronią lub amunicją - w szczególności na Białoruś - tak przed jak i po wprowadzeniu embarga.

dod2cz4

W oświadczeniu zarząd informuje też, że Fam-Pionki nigdy nie podejmowała żadnej nielegalnej współpracy z nieuprawnionymi do transakcji podmiotami.

Także Ministerstwo Spraw Zewnętrznych zaprzecza, aby Polska handlowała bronią z reżimami objętymi embargo.

Layer 1

Informujemy, że od czasu wejścia w życie sankcji dot. Białorusi, MSZ nie opiniowało pozytywnie wniosków o wywóz żadnej amunicji na Białoruś. Polska przestrzega wszystkich obowiązujących sankcji, w tym tych dot. Białorusi i według wiedzy Ministerstwa Spraw Zagranicznych, ani w Ministerstwie Rozwoju, ani w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji nie zostało wydane żadne zezwolenie na obrót amunicją, która miałaby trafić na Białoruś.

Rzecznik Ministerstwa Spraw Zewnętrznych

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

dod2cz4

Podziel się opinią

Share
dod2cz4
dod2cz4
Więcej tematów