Podsumowanie konferencji Google I/O 2019. Google chwali się nowościami

Podsumowanie konferencji Google I/O 2019. Google chwali się nowościami

Podsumowanie konferencji Google I/O 2019. Google chwali się nowościami
Źródło zdjęć: © google
Adam Bednarek
07.05.2019 21:15, aktualizacja: 08.05.2019 09:17

Przez dwie godziny Google opowiadało o swoich nowościach. Ci, którzy na konferencji Google I/O 2019 spodziewali się wielkich sprzętowych zapowiedzi, mogą być rozczarowani. Ci, którzy liczyli na nowinki w aplikacjach - wręcz przeciwnie.

Google na konferencji I/O 2019 pokazało, że chce ułatwić życie każdemu. I wie, jak to zrobić.

Google I/O 2019: 3D w Google Search, tłumaczenia w Google Lens

W wyszukiwarce Google pojawią się modele 3D. Dzięki temu wyszukując model mięśni będziemy mogli zobaczyć go z każdej strony. Mało tego, Google pozwoli położyć sobie na biurku wirtualny fragment szkieletu. Z opcji ucieszą się reklamodawcy. Na konferencji pokazano, że po wpisaniu w wyszukiwarce "buty", zobaczymy interesujący nas model w 3D, z każdej możliwej strony. Będziemy mogli nawet położyć je obok naszych prawdziwych ubrań. Pewnie to samo będzie można robić np. z meblami czy obrazami.

Obraz
© google

Rozwija się też Google Lens. W restauracji aplikacja wskaże najpopularniejsze dania, a na koniec pomoże podliczyć rachunek i podzielić go między znajomymi. Jeśli czytacie magazyny kulinarne, możecie w rozszerzonej rzeczywistości obejrzeć animowany przepis przygotowywania potrawy. Takie dodatkowe atrakcje przygotowują partnerzy Google'a.

Zobacz też: Sieć 5G – czy jest czego się bać?

Google Lens doczekał się też świetnego tłumaczenia na żywo i możliwości czytania tekstu na głos, także w obcych językach. Aplikacja ma ruszyć nawet na telefonach za 30 dolarów. Niestety, języka polskiego nie ma na liście.

Google I/O 2019: Android Q, ciemny motyw i szybsze aktualizacje

Nowy Android to przede wszystkim wyczekiwany ciemny motyw - pozwoli zaoszczędzić baterię. Google zapowiedział, że poprawki bezpieczeństwa czy te związane z prywatnością będą trafiać do użytkowników szybciej niż obecnie. Na dodatek użytkownik będzie na bieżąco informowany, kiedy dana aplikacja chce korzystać na przykład z uprawnień do dzielenia się lokalizacją urządzenia, jeśli działa w tle.

Obraz
© google

Ciekawą funkcją wydaje się być tryb skupienia. Pozwoli wyciszyć najbardziej rozpraszające aplikacje na jakiś czas. Ale jednocześnie nie odetnie nas od nich całkowicie. Np. komunikator pozwoli cały czas mieć kontakt z najbliższymi, bo wyświetli wiadomości od rodziny lub przyjaciół.

Google I/O 2019: Mapy w trybie "incognito"

Innym dowodem na to, że Google podczas I/O 2019 stawia na prywatność jest rozszerzenie trybu incognito. Tryb prywatny ma działać także w innych aplikacjach, jak np. mapy. Wyszukiwania i trasy nie będą w tym trybie łączone z kontem Google. Złośliwi w naszej redakcji już szydzili, że ucieszą się z tej opcji osoby zdradzające swoich partnerów…

Inną nowością dla ceniących prywatność jest to, że smartfony z Androidem 7.0 i nowszymi będą mogły służyć nam jako sprzętowy klucz zabezpieczający.

Google I/O 2019: szybszy Asystent nowej generacji i tryb dla kierowców

Google chwalił się też nowymi możliwościami Asystenta. I trzeba przyznać, że są imponujące. Głosowy pomocnik znacząco przyspieszył. Asystent Google w trakcie konferencji odpowiadał na pytania prezenterki na bieżąco, szybko rozumiejąc nowe zapytania, ale także kontekst – kolejne pytania mogą bowiem nawiązywać do poprzednich. Asystent potrafi w ten sposób między innymi uruchomić portal społecznościowy konkretnej osoby, wysyłać wiadomości, wyznaczać trasy w Mapach czy uruchamiać aparat i wykonywać zdjęcia.

Obraz
© google

Google rozszerzy też funkcję Duplex - opcji, którą zachwycaliśmy się rok temu. Pod koniec roku rozwiązanie trafi do przeglądarki, a całość nazwano Duplex on the web. Na początek algorytmy pomogą w rezerwacji samochodów w wypożyczalniach, upraszczając cały proces. Szczegóły nie są na razie znane, a rozwiązanie będzie dopracowywane przez najbliższe miesiące. Google deklaruje przy tym ścisłą współpracę z firmami, ale także użytkownikami.

Google I/O 2019: zapowiedź Pixel 3a

Zapowiedź Pixel 3a nie była zbytnio imponująca, bo o wszystkim dowiedzieliśmy się przed samą konferencją. Za to interesujące były szpilki wbite w Apple. To nie tylko fakt, że Pixel 3a ma minijacka, ale także to, że robi zdjęcia lepiej niż iPhone X. W ten sposób Google chciało podkreślić, na co stać telefon za 400 dolarów - czyli nieco ponad 1500 zł. Tylko czy porównanie ze sprzętem z 2017 roku robi aż takie wrażenie? Użytkownicy zagłosują portfelami. Ale nie u nas, bo w Polsce Pixel 3a w oficjalnej sprzedaży się nie pojawi.

Google I/O 2019: zmiany w Google Chrome

Lada moment Google Chrome znacząco przyspieszy. Przeglądarka będzie pobierać i wyświetlać jedynie te elementy, które są w danej chwili widoczne na ekranie. Znacząco skróci to czas wczytywania stron. Dobreprogramy.pl już podpowiadają, co należy zrobić, aby skorzystać z nowej funkcji dzisiaj. Na razie mechanizm jest testowany, dlatego trzeba samemu go włączyć.

Google Chrome przyspiesza również na telefonach. Różnicę widać gołym okiem - Chrome 74 z kwietnia jest w stanie załadować pierwszą stronę na tanim smartfonie o połowę szybciej niż Chrome 67 z maja 2018. Mówimy tu o 6 i 12 sekundach.

Google I/O 2019: Google stawia na Kotlin

Podczas Google I/O dowiedzieliśmy się, że Kotlin będzie głównym językiem programowania dla Androida. Dzięki temu tworzenie aplikacji będzie wymagać mniej pracy.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)