Trwa ładowanie...
d3zqose

Odkrycie naukowców. Plemniki poruszają się inaczej, niż sądziliśmy [Zobacz wideo]

Naukowcy z Meksyku zaprezentowali film, na którym możemy zaobserwować, jak poruszają się plemniki. Okazuje się, że męskie gamety robią to w sposób inny, niż do tej pory sądziliśmy. Poniżej możecie zobaczyć wideo.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Odkrycie naukowców. Wiemy, jak poruszają się plemniki
Odkrycie naukowców. Wiemy, jak poruszają się plemniki (YouTube)
d3zqose

Zespół naukowców z Meksyku przeprowadził badania, których wyniki rzucają zupełnie nowe światło na drogę plemników do komórki jajowej. Okazuje się, że męskie gamety wykonują bardziej złożone ruchy, niż do tej pory uważano. Użycie najnowszej technologii przyczyniło się do obalenia teorii z 1677 roku, kiedy to Anton Van Leeuwenhoek, spoglądając przez swój mikroskop, określił ruchy plemników mianem podobnych do tych, wykonywanych przez węże i węgorze.

Plemniki poruszają się w sposób opisywany przez Holendra tylko wtedy, gdy obserwujemy je z boku. Sytuacja wygląda jednak inaczej, kiedy spojrzymy na ruch męskich gamet w technologii 3D.

Naukowcy za pomocą aparatu fotograficznego zdolnego do wykonywania mikroskopowych zdjęć z prędkością ponad 55 000 klatek na sekundę, byli w stanie dokładnie odtworzyć, jak naprawdę wygląda droga plemników do komórki jajowej. Poniżej możecie obejrzeć wideo.

Zespół naukowców po wykonanych analizach doszedł do wniosku, że choć w 2D, ruchy plemników faktycznie przypominają sposób poruszania się węży i węgorzy, to w 3D ich zachowanie jest już jednak zupełnie inne. Męskie gamety wykonują bowiem asymetryczne ruchy (uderzają ogonkami tylko w jedną stronę, podczas gdy ich głowy kręcą się jak spirala).

Zdaniem ekspertów, nowa wiedza może przyczynić się do lepszego opracowania metody walki z bezpłodnością u mężczyzn.

Zobacz także: Inwazja komarów tygrysich. Francuzi są przerażeni. Politycy: to niemożliwe do opanowania

d3zqose

Podziel się opinią

Share

d3zqose

d3zqose
Więcej tematów