Trwa ładowanie...
d7svqp4

Nowy sprzęt za 40 tys. zł w szkole. Zużył się zanim skorzystali uczniowie. Wszystko przez… kryptowaluty?

W skierniewickiej szkole w pracowni fotograficznej zamontowano nowe komputery. Zanim uczniowie zaczęli z nich korzystać sprzęt już był solidnie zużyty. Urządzenia za 40 tys. zł najprawdopodobniej wykorzystano do wydobywania kryptowalut.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Nie trzeba tworzyć takich "kopalni". Do wydobywania kryptowalut ktoś wykorzystał szkolny sprzęt
Nie trzeba tworzyć takich "kopalni". Do wydobywania kryptowalut ktoś wykorzystał szkolny sprzęt (Wikimedia Commons CC BY)
d7svqp4

"Z informacji, do których dotarło Radio Łódź wynika, że na nowych komputerach w pracowni fotograficznej zainstalowano szkodliwe oprogramowanie i korzystano z niego w celu osiągnięcia korzyści majątkowych" - czytamy na stronie radia.

Nowe komputery w Zespole Szkół Zawodowych nr 2 w Skierniewicach postawiono w pracowni w grudniu 2018 roku. Według informacji Radia Łódź, kosztowny sprzęt zaczął wydobywać kryptowalutę zaraz przed świętami - 23 grudnia. Kiedy otwarto pracownię w marcu komputery były już "zajechane". Szczególnie karty graficzne.

Dyrektor skierniewickiej szkoły wyjaśnia, że informacje o problemie dotarły do niej wcześniej. Komputery były sprawdzane przez informatyków, ale ci nie znaleźli szkodliwego oprogramowania.

d7svqp4

Zobacz też: kopią kryptowaluty na twoim komputerze i nawet o tym nie wiesz

- Mało tego, jeden z nich powiedział, że to nie jest zabronione. Byłoby to zabronione, jeśli działałoby na szkodę szkoły - wyjaśniła dyrektor Maria Jon w rozmowie z Radiem Łódź.

Cóż, ciekawe, czym według informatyków jest zużycie nowych komputerów, jeśli nie działaniem na szkodę szkoły. No, chyba że panowie myślieli, że wydobyta kryptowaluta trafia na konto szkoły.

d7svqp4

Sprawą zajmuje się również miasto. Urzędnicy będą dysponowali analizą prawną 1 lipca.

Czytaj też: Norwegia: jego kryptokopalnia tak hałasowała, że musiał ją zamknąć. Sąsiedzi zaprotestowali

Problem kradzieży mocy komputera, by potajemnie wydobywać kryptowaluty, był swego czasu popularny. I bardzo niebezpieczny. Eksperci Opery wykazali w testach, że zainfekowane strony potrafią zwiększyć zużycie procesora w telefonach o 100 proc. Przekłada się na szybsze wyczerpanie baterii i nagrzanie urządzenia. Zdarzyły się już przypadki, że telefon po prostu się spalił.

d7svqp4

Podziel się opinią

Share

d7svqp4

d7svqp4
Więcej tematów