Trwa ładowanie...
dwaxkpd
CHIP
Gadżety

Nowa generacja ogniw słonecznych

Wyobraź sobie fasadę centrum handlowego, która w ciągu dnia magazynuje energię słoneczną, by w nocy stać się kolorowym wyświetlaczem reklamowym. Dzięki temu odkryciu powyższa wizja stanie się rzeczywistością.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Nowa generacja ogniw słonecznych
(chip.pl)
dwaxkpd

Ogniwa słoneczne najczęściej produkowane są z krzemu. Naukowcy z Uniwersytetu Technologicznego Nanyang postanowili jednak wykorzystać do budowy inny minerał - perowskit - dzięki któremu produkcja materiałów fotowoltaicznych może być aż pięciokrotnie tańsza. Nie o ekonomię tu jednak chodzi, a o niezwykłe właściwości tego materiału.

Gdy jeden z fizyków uniwersyteckich poprosił swojego asystenta o skierowanie wiązki lasera na nowo opracowane ogniwo z perowskitu, to - ku zaskoczeniu wszystkich - rozbłysło światłem. Podekscytowani odkryciem naukowcy szybko zauważyli, że przy odpowiednim dobraniu składu materiału będą w stanie wpłynąć na określoną barwę emitowanego światła. To z kolei sprawia, że materiał może znaleźć zastosowanie przy produkcji wyświetlaczy.

Niewykluczone, że w niedalekiej przyszłości będziemy mogli wystawić smartfon czy tablet na słońce, by naładować ich baterie.

Polecamy w wydaniu internetowym chip.pl: "Apple ma tylko 60 dni, inaczej zniknie"

dwaxkpd

Podziel się opinią

Share

dwaxkpd

dwaxkpd