Trwa ładowanie...
d2y4uyh
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pieniądze

Niskie wykorzystanie środków na informatykę

Wykorzystanie środków przeznaczonych budowę społeczeństwa informacyjnego - infrastrukturę informatyczną, rozwój usług elektronicznych i obsługi obywateli przez internet - jest niskie - uważa wiceprzewodniczący sejmowej komisji infrastruktury Janusz Piechociński (PSL)
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Niskie wykorzystanie środków na informatykę
d2y4uyh

Podczas czwartkowej konferencji w Sejmie Piechociński przedstawił wyliczenia, z których wynika, że na lata 2007-1. na inwestycje z zakresu społeczeństwa informacyjnego przeznaczone będzie ponad 3,7 mld euro. 2,4 mld euro zapisano w programach krajowych, a prawie 1,3 mld euro w regionalnych.

W krajowych programach najwięcej środków - blisko 681,3 mln euro przeznaczone zostało na projekty usług i aplikacji dla małych i średnich przedsiębiorstw - m.in. handel elektroniczny, edukację i szkolenia, tworzenie sieci. Ponad 60. mln euro ma trafić na projekty wprowadzenia elektronicznych usług i aplikacji dla obywateli - e-zdrowie, e-administracja, e-nauczanie, e-wykluczenie - wyliczył Piechociński.

(fot. sxc.hu)

W regionalnych programach operacyjnych najwięcej środków przewidziano dla inwestycji w infrastrukturę w tym sieci szerokopasmowe - ponad 57. mln euro.

d2y4uyh

Z analizy wykorzystania tych środków wynika, że podpisane już umowy dotyczą zaledwie kilku procent zaplanowanych kwot. W kilku województwach nie przewidziano środków na infrastrukturę informatyczną, np. w woj. małopolskim, świętokrzyskim i zachodniopomorskim. Z wyliczeń posła wynika, że kilka województw, pomimo zaplanowania środków, nie podpisało jeszcze żadnej umowy, np. kujawsko-pomorskie, częściowo mazowieckie.

W ocenie posła, pomimo istnienia w MSWiA funkcji wiceministra, który zajmuje się informatyzacją administracji, wydatki i działania związane z wprowadzaniem społeczeństwa informacyjnego powinny być koordynowane na szczeblu rządowym.

Piechociński uważa, że zmiany w prawie i ułatwienia przy prowadzeniu inwestycji w infrastrukturze informatycznej powinny przyspieszyć wydatkowanie środków. Jego zdaniem odsuwanie wykonania zadań na sam koniec okresu finansowania może spowodować wzrost kosztów.

Piechociński powiedział, że w projektowanej ustawie o wspieraniu rozwoju usług i sieci telekomunikacyjnych, nad którą pracował w podkomisji, przewidziano prawo drogi - otwarty dostęp do gruntów i budynków dla inwestycji informatycznych, usprawnienie procesu inwestycyjnego przez skrócenie okresów, w których urzędy mają odnieść się do planowanych inwestycji.

d2y4uyh

Projektowana ustawa zakłada też otwarty dostęp do infrastruktury i konkurencję infrastrukturalną operatorów. Otwarty będzie też dostęp do informacji o infrastrukturze - będzie je gromadzić Urząd Komunikacji Elektronicznej.

Ustawa ma unowocześnić gospodarkę poprzez rozwój usług i sieci szerokopasmowych. Piechociński podał, że od początku 200. r. nastąpiła w Polsce poprawa w dostępie do takich usług, jednak w porównaniu z innymi krajami UE, czy liderami na świecie są to nadal zbyt niskie odsetki osób, które mają dostęp do szerokopasmowego internetu.

W styczniu 200. r. Polska miała wskaźnik penetracji szerokopasmowego internetu na poziomie 8,4 proc. przy średniej unijnej na poziomie 20 proc. i była drugim od końca krajem w rankingu. Gorszy wynik miała jedynie Bułgaria. Najlepsza - Dania - miała 35,6 proc. wskaźnik.

W styczniu 2009 r. wskaźnik dla Polski wzrósł do 13,2 proc. Średnia unijna w tym czasie wyniosła 22,9 proc, a najlepsza Dania, miała ten wskaźnik na poziomie 37,3 proc.

d2y4uyh

Podziel się opinią

Share

d2y4uyh

d2y4uyh
Więcej tematów