WP

Naukowcy rozczarowani. Najstarszy szampan świata nie nadaje się do picia

8 lat temu nurkowie wyłowili przeszło sto butelek szampana, który z czasem został okrzyknięty "najstarszym szampanem świata". Okazuje się, że leżakowanie na dnie Morza Bałtyckiego mu nie pomogło.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Około 200-letni szampan nie do wypicia
Około 200-letni szampan nie do wypicia (123RF)
WP

Odkrycia dokonano osiem lat temu. Szampan znajdował się we wraku statku, który zatonął u wybrzeży Wysp Alandzkich między 1825 a 1830 rokiem. Według szacunków liczy sobie około 200 lat. W 2011-2012 szampan, uznany za najstarszy na świecie, można było kupić na aukcjach. Spodziewano się, że za butelkę Veuve Clicquot chętny będzie musiał zapłacić nawet 100 tys. euro, ale ostatecznie cena na licytacji wyniosła 15 tys. euro.

W 2015 roku przebadano zawartość jednej ze znalezionych butelek. Okazało się, że trunek miał mnóstwo cukru i śladowe ilości arszeniku. Według najnowszych wyników badań, szampan nie nadaje się do spożycia - pisze serwis rp.pl.

Wprawdzie szampan nie stanowi zagrożenia dla zdrowia lub życia, ale dalece odbiega od oczekiwanej jakości. Stąd szampan nie będzie już więcej wystawiany na aukcjach, tylko stanie się eksponatem muzealnym.

WP

W sumie wyłowiono 168 sztuk butelek. Nie wiadomo, skąd ani dokąd płynął statek, który zatonął. Niewykluczone, że podróż rozpoczął w Gdańsku, a celem był port w Petersburgu.

Kupujesz głównie w internecie? Koniecznie zajrzyj na stronę Allegro promocje.

Polub WP Tech
WP
WP
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.
WP