ycipk-1hmrg2
Wiadomości

"Morderczo skuteczna" broń w polskim wojsku. Będzie zwalczać samoloty i śmigłowce

W ciągu czterech lat polskie wojsko dostanie sześć baterii przeciwlotniczych systemów rakietowo-artyleryjskich Pilica. Wartość broni to 750 mln zł. Jest "morderczo skuteczna" - przyznają eksperci.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Polskie Wojsko dostanie nowe zestawy przeciwlotnicze Pilica
Polskie Wojsko dostanie nowe zestawy przeciwlotnicze Pilica (PAP, Fot: Paweł Topolski)
ycipk-1hmrg2

Zgodnie z umową w latach 2019-2022 do polskiej armii trafić ma sześć baterii PSR-A PILICA, w skład których wchodzi w sumie: 6 stanowisk dowodzenia, 36 jednostek ogniowych, 6 stacji radiolokacyjnych, oraz ok. 60 pojazdów niezbędnych do zapewnienia mobilności systemów w tym ciągniki artyleryjskie, pojazdy transportowe i wozy amunicyjne - czytamy na stronie pgzsa.pl.

PSR-A PILICA może służyć m. in. do zwalczania bezzałogowych systemów powietrznych, śmigłowców, samolotów i rakiet manewrujących.

Głównym zadaniem Pilicy będzie obrona lotnisk, a także ważnych celów cywilnych. Eksperci twierdzą, że broń jest "morderczo skuteczna" przy zwalczaniu celów, znajdujących się w odległości do maksymalnie 5 km.

ycipk-1hmrg2

Czytaj też: Przetarg na śmigłowce wielozadaniowe opóźniony o miesiąc

Ponieważ to komputery, a nie człowiek, decydują o otwarciu ognia, Pilica jest w stanie zwalczać nie tylko samoloty, śmigłowce i drony, lecz także cele typu RAM, czyli np. pociski moździerzowe i haubiczne – dodaje w rozmowie z serwisem rp.pl znawca broni precyzyjnej Krzysztof Wilewski.

Polub WP Tech
ycipk-1hmrg2
ycipk-1hmrg2
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-1hmrg2