Mija 21 sekund i mężczyzna już wyciąga rękę po smartfon

Mija 21 sekund i mężczyzna już wyciąga rękę po smartfon
25.08.2016 11:27
Mija 21 sekund i mężczyzna już wyciąga rękę po smartfon
Źródło zdjęć: © Google | Google

Stoisz w kolejce w supermarkecie, jesteś w poczekalni u lekarza, czekasz na autobus na przystanku - ile czasu minie, zanim wyciągniesz z kieszeni telefon? Z nowych badań wynika, że mężczyźni robią to już średnio po 21 sekundach. Kobiety wstrzymywały się trochę dłużej.

Naukowcy z Uniwersytetu w Würzburgu i Uniwersytetu Nottingham Trent na zlecenie Kaspersky Lab przeprowadzili specyficzne badanie. Stworzyli sytuację, w której badani po prostu nudzili się. Celem eksperymentu było zbadanie, ile czasu musi minąć, zanim sięgniemy po telefon.

Wyniki? Średnio zajęło to badanym 44 sekundy. Mężczyźni czekali zaledwie 2. sekund, a kobiety 57 sekund. Ale to nie wszystko - 10 minut po eksperymencie naukowcy zapytali, ile według samych badanych minęło czasu do momentu w którym sięgnęli po telefon. Co ciekawe, uczestnicy eksperymentu sądzili, że ociągali się 2-3 minuty.

- _ Eksperyment sugeruje, że ludzie są znacznie bardziej przywiązani do swoich urządzeń, niż im się wydaje, a używanie ich w samotności stało się naszą drugą naturą _- skomentował Jens Binder z Uniwersytetu Nottingham Trent - _ Już nie czekamy. Możliwość natychmiastowego uzyskania informacji i interakcji przez te urządzenia mobilne sprawia, że nie są one tylko kawałkiem technologii, lecz traktujemy je jak cyfrowych towarzyszy i łącznik ze światem zewnętrznym. _

Z kolei Sherry Turkle, psycholog i socjolog z amerykańskiej uczelni MIT w książce "Reclaiming Conversation: The Power of Talk in a Digital Age" stwierdza, że:

- _ W momencie, gdy ludzie są sami na przystanku autobusowym albo w kolejce do kasy zdają się być niemal spanikowani, więc od razu wyciągają z kieszeni telefony. Tak przywykliśmy do bycia zawsze połączonym, że bycie samemu wydaje się problemem, który powinna rozwiązać technologia. _

Badanie pokazało także, że im więcej korzystamy ze smartfonów, tym bardziej rośnie nasz poziom stresu.

_ Joanna Sosnowska _

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (3)