Sparaliżowany mężczyzna znów chodzi - nowa metoda

Sparaliżowany mężczyzna znów chodzi - nowa metoda

Sparaliżowany mężczyzna znów chodzi - nowa metoda
Źródło zdjęć: © Fotolia
26.09.2015 09:33, aktualizacja: 28.09.2015 08:56

Protezy sterowane myślami są od lat opracowywane w różnych ośrodkach naukowych i stanowią one bez wątpienia przyszłość protetyki. Dzięki kolejnemu wynalazkowi, pojawiła się jeszcze jedna szansa dla osób sparaliżowanych.

*Protezy sterowane myślami są od lat opracowywane w różnych ośrodkach naukowych. To bez bez wątpienia przyszłość protetyki i nadzieja dla wielu osób. Dzięki kolejnemu wynalazkowi, pojawiła się jeszcze jedna szansa dla osób sparaliżowanych. Nie wymaga ona instalowania na ciele ciężkich silników poruszających kończynami. *

Do tej pory skupiano się na pomocy tworząc przeróżnego rodzaju egzoszkielety sterowane sygnałami płynącymi z fal mózgowych. Szkielet taki składa się z licznych silniczków elektrycznych zasilanych bateriami noszonymi na plecach. Naukowcy z University of California opracowali metodę, która opiera się na tym samym działaniu, lecz bez wykorzystywania mechanicznego wsparcia. Pacjent zakłada na głowę elektroencefalograficzną nasadkę, która rejestruje fale mózgowe. Urządzenie połączone jest z elektrodami przyczepionymi do sparaliżowanych kończyn. W ten sposób zastępuje się uszkodzony układ nerwowy, a pacjent myśląc o ruchu, może go rzeczywiście wykonać.

To, co w teorii jest proste, w praktyce wymaga wielu tygodni treningu. Sparaliżowana osoba musi nauczyć się głębokiej koncentracji, a same kończyny wymagają długiej fizycznej rehabilitacji, aby odwrócić proces atrofii mięśni. W tym pierwszym pomaga m.in. technologia wirtualnej rzeczywistości, w której pacjent steruje swoim avatarem. Wszystko oczywiście za pomocą myśli.

Na powyższym wideo można obejrzeć jak sparaliżowany od 5 lat mężczyzna, wykonał swój pierwszy spacer na odległość nieco ponad 3,5 metra. Naukowcy będą testowali swoje rozwiązanie na kolejnych pacjentach, a kolejnym krokiem w rozwoju tej technologii ma być implant mózgowy, który nie tylko umożliwi ruch kończyny, ale także pozwoli doświadczyć sygnału zwrotnego odpowiadającego za czucie.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)