Masz telefon z Androidem? Zainstalujesz na nim Sailfish OS!

Masz telefon z Androidem? Zainstalujesz na nim Sailfish OS!

Masz telefon z Androidem? Zainstalujesz na nim Sailfish OS!
Źródło zdjęć: © giznet.pl
02.12.2013 11:00

Fińska firma Jolla nie chce ograniczać systemu Sailfish OS tylko do swoich smartfonów - już pracuje nad udostępnieniem go dla posiadaczy urządzeń z Androidem.

Sailfish OS opiera się na mobilnym systemie operacyjnym MeeGo, który Nokia ostatecznie porzuciła po wydaniu na rynek smartfona N9. Nowy OS wykorzystuje framework Nemo z dostosowanym interfejsem użytkownika, a zainstalowany może być na sprzęcie zarówno w architekturze ARM, jak i x86. To oznacza, że nie musimy kupować smartfona Jolla z komponentami ze średniej półki za dość wygórowaną cenę 399 euro, ale będziemy mogli zainstalować ów system także na smartfonach z Androidem. Drugim dnem takiego stanu rzeczy będzie znacznie szersza dostępność programistów do nowego OS-u , którzy także nie będą zmuszani do kupowania dość drogiego sprzętu z Finlandii.

Jak przyznaje dyrektor firmy Jolla, Tomi Pienimäki, jego firma działa zarówno na rynku urządzeń, jak i systemów operacyjnych, a w tej drugiej sferze najbardziej liczy na chińskich konsumentów - to do nich chce dotrzeć, umożliwiając instalację OS-u na smartfonach z Androidem.

Sam system ma być dystrybuowany za darmo, a firma chce zarabiać na aplikacjach, usługach i reklamie.

Polecamy w wydaniu internetowym chip.pl: "PlayStation 4 złamana przez hakerów"

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (59)