Marines wykorzystują druk 3D. Zbudowali koszary w zaledwie 40 godzin

Korzystając ze specjalnej drukarki 3D, żołnierze marines wydrukowali koszary o powierzchni prawie 50 metrów kwadratowych. Zajęło im to rekordowe 40 godzin.

Marines wykorzystują druk 3D. Zbudowali koszary w zaledwie 40 godzin
Źródło zdjęć: © U.S. Marine Corps
Arkadiusz Stando

30.08.2018 | aktual.: 30.08.2018 11:14

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Amerykańscy Marines jako pierwsi wybudowali baraki wydrukowane w technologii 3D. W ciągu zaledwie 40 godzin, na terenie U.S. Army Engineer Research and Development Center, powstał betonowy barak o powierzchni 46 metrów kwadratowych.

Zespół oddelegowany do badań nad wdrożeniem nowoczesnych technologii do wojskowego budownictwa wykorzystał największą na świecie drukarkę 3D do betonu. Od połowy sierpnia znajduje się w bazie wojskowej w Champaign.

Obraz
© U.S. Marine Corps

Co ciekawe, nikt nigdy wcześniej nie próbował drukowania tak dużego budynku w ciągu jednej sesji. "To pierwszy na świecie ciągły wydruk z betonu" - mówi kapitan Matthew Friedell.

Korzystając z drukarki 3D, beton rozlewano głowicą drukującą wielowarstwowo przez blisko 40 godzin. Friedell twierdzi, że z doświadczeniem ten czas można znacznie skrócić. Marines dokładnie monitorowali każdy krok projektu, a także stale wypełniali drukarkę betonem. Gdyby robot był wyposażony w maszynę do pompowania i mieszania, budynek zostałby ukończony w 24 godziny.

Obraz
© U.S. Marine Corps

Normalnie zbudowanie koszarów z z drewna zajmuje dziesięciu marines około pięć dni. Na tym tle technologia wypada znacznie lepiej od człowieka, ale wszystko ma swoje plusy i minusy. Nie zapominajmy, że drukarka 3D to kawał sprzętu, który trzeba ze sobą zabrać. W dodatku potrzebuje sporej ilości betonu.

"Nie chcemy aby nasi Marines w warunkach bojowych musieli biegać z młotami i sklejkami" - powiedizał Friedell". "Posiadanie drukarki 3D, która może budować samodzielnie, jest ogromnym plusem dla marines" - dodał.

Coraz częściej w nowoczesnym budownictwie szuka się rozwiązań związanych z drukiem 3D. Na początku tego roku powstał pierwszy na świecie most wydrukowany w technologii 3D.

Chwilę wcześniej zaprezentowano projekt domku 3D o powierzchni około 60 metrów kwadratowych, którego koszt i czas budowy są rekordowo tanie. Jego budowa pochłonęła zalediwe 24 godziny a kosztowała blisko 35 tysięcy złotych. Wówczas inżynierowie zapowiadali, że można zmniejszyć ten koszt o blisko połowę.

Koszary zbudowane przez Marines korzystają z praktycznie tej samej technologii. Możemy więc liczyć, że koszt budowy koszarów jest jeszcze niższy, szczególnie, że w ich wnętrzu znajduje się tylko jedno pomieszczenie. Domek za 35 tysięcy zł składał się z kilku pokojów.

wojskomilitariadruk 3d
Komentarze (140)