Trwa ładowanie...
d2s3rg9

Mapy pokazują przerażającą przyszłość. Pożary i powodzie w całej Europie

Europa stoi w obliczu rosnącego zagrożenia powodziami, suszami, ulewnymi deszczami i pożarami lasów – donosi Europejska Agencja Środowiska (EEA). To jedne z wielu przyszłych konsekwencji zmian klimatycznych.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Powodzie to jedne z wielu skutków zmian klimatu.
Powodzie to jedne z wielu skutków zmian klimatu. (East News)
d2s3rg9

Według map udostępnionych przez EEA, tereny przybrzeżne, a zwłaszcza takie miasta jak Neapol, Wenecja, Barcelona i Nantes, będą zagrożone ze względu na podnoszenie się poziomu wody morskiej. Obszary położone dalej w głąb lądu także poniosą konsekwencje, ponieważ przez znacznie zwiększoną ilość opadów, powodzie będą tam częstym zjawiskiem.

Jednym z krajów najbardziej odczuwających skutki zwiększania się poziomu morza będzie oczywiście Holandia. Takie miasta, jak Haga, Rotterdam, czy Leiden staną w obliczu poważnych powodzi już w przypadku podniesienia się poziomu morza o metr, co według przewidywań nastąpi po wzroście o 4-6 stopni Celsjusza temperatury sprzed epoki przemysłowej. Badanie nie uwzględnia jednak holenderskich systemów przeciwpowodziowych.

d2s3rg9

Upały i ulewne deszcze w Polsce

Kolejnym zjawiskiem, które będzie eskalowało wraz ze wzrostem średniej globalnej temperatury, są susze. W Europie najbardziej dotkną one Hiszpanię, Portugalię i Francję. Efektem będzie proces pustynnienia.

Cieplejsze lata zwiększą także ryzyko pożarów lasów. Regiony takie jak m.in. południowe Niemcy i Bałkany, w przypadku zwiększenia się temperatury o 4 stopnie będą bardziej niż dotychczas narażone na ryzyko pożaru. Najgorzej jednak odczuje to Europa Południowa.

Jeśli chodzi o Polskę, to konsekwencjami będą częściej występujące susze w okresie letnim, a także znaczny wzrost (o około 35 proc.) ulewnych opadów w okresie zimowym.

d2s3rg9
experience.arcgis.com
Podziel się

Mapa pokazująca tereny najbardziej narażone na ulewne opady.

Źródło: theguardian.com, brusselstimes.com

Podziel się opinią

Share

Bądź z nami na bieżąco


d2s3rg9

d2s3rg9
d2s3rg9