Trwa ładowanie...

Ma 3 miliardy nosicieli. Może nakłaniać ludzi do dziwnych decyzji

Badania z 2016 roku wykazały, że nawet 3 miliardy ludzi może być nosicielami uporczywego pasożyta. Toksoplazmoza może robić spory bałagan w głowie. Nowe badania wykazały, że może "nakłaniać" ludzi do otwierania swojego biznesu.
Share
Toksoplazmoza może mieć bezpośredni wpływ na niektóre zachowania
Toksoplazmoza może mieć bezpośredni wpływ na niektóre zachowaniaŹródło: Wikimedia Commons CC BY
d2jihtn

Ludzie zakażeni toksoplazmozą mogą cechować się większa przedsiębiorczością i skłonnością do podejmowania ryzyka. Tak wynika z bardzo szerokiego badania, opracowanego przez naukowców z University of Colorado w Boulder. Ponad 1500 osób przebadano w celu zrozumienia wpływu toksoplazmozy na człowieka.

Wygląda na to, że osoby, które miały kontakt z toksoplazmozą, mogły podjąć konkretny kierunek studiów. Pasożyt może mieć większy wpływ na człowieka, niż by się mogło wydawać. Badania wykazały, że osoby zakażone pasożytem o 1,4 razy częściej podejmowały się studiów o profilu biznesowym, a także o 1,7 razy częściej wybierali zarządzanie i przedsiębiorczość.

Kolejne testy tylko potwierdziły tę teorię. Pośród 200 uczestników spotkań szkoleniowych dotyczących prowadzenia własnej działalności. Około 1,8 razy więcej osób zainfekowanych pasożytem, podjęła się otwarcia własnego biznesu, niż pozostali. Był również kolejny przykład. Autorzy badania przeanalizowali obszerne statystyki z 42 krajów, prowadzone przez ponad 25 lat. Wykazały jasne połączenie między pasożytem, a skłonnościami do przedsiębiorczości.

d2jihtn

Pasożyty takie jak Toxoplasma gondii występują u ptaków i ssaków. Najpopularniejsze jednak są wśród kotów. Rozmnażają się właśnie w ich układzie pokarmowym. Łatwo się zarazić, przez kontakt z ich odchodami. Ale to nie jedyny sposób. Człowiek może się zarazić toksoplazmozą również jedząc brudne warzywa, lub niedogotowane mięso.

Skłonność do własnego biznesu to nie jedyne, z czym łączy się efekty pasożyta. Zarażenie kojarzy się także z większą agresją i impulsywnym, bezmyślnym działaniem. To łączy się z większą agresja na drodze, wypadkami samochodowymi, zaburzeniami psychicznymi i skłonnością do narkotyków.

Wniosek finalny badań jest dosyć zaskakujący, wręcz dziwny. Badacze twierdzą, że pasożyt ewoluował tak, aby wykształcać mechanizmy zwiększające prawdopodobieństwo, iż zarażona ofiara zostanie zjedzona przez kota. To właśnie impulsywne działania mają temu sprzyjać.

Drugim wnioskiem jest też to, że niestety te impulsywne działania i podejmowanie spontanicznych decyzji na ważne tematy, nie gwarantują sukcesu. Toksoplazmoza nie miała bezpośredniego wpływu na udany biznes. I jeszcze jeden wniosek badań - pokazują, że nie zawsze panujemy nad tym co robimy. Spory wpłw na nasze zachowania mają mikroorganizmy, będące gośćmi w naszych organizmach.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło: Nauka w Polsce (PAP) / Wikipedia / University of Colorado

d2jihtn

Podziel się opinią

Share
d2jihtn
d2jihtn
Więcej tematów