Listopad 2007 - padł spamowy rekord?

Listopad 2007 - padł spamowy rekord?

17.12.2007 14:30

W listopadzie 2007 r. spam stanowił największą w historii część całej korespondencji elektronicznej - wynika z najnowszej edycji raportu "State of Spam Report", przygotowanego przez firmę Symantec. W miesiącu tym niechciane e-maile reklamowe stanowiły 72% wszystkich wiadomości.

Przedstawiciele Symanteka tłumaczą, że w ciągu ostatnich miesięcy spam stanowił średnio od 50 do 60% wszystkich wiadomości e-mail - jednak w listopadzie osiągnął wartość rekordową, czyli 72%. Zdaniem Douga Bowersa, przedstawiciela koncernu, jest to efekt wzmożonej aktywności spamerów, którzy mają obecnie do dyspozycji zupełnie nowe, wyjątkowo skuteczne narzędzia spamerskie - czyli tzw. botnety ( sieci komputerów zombie ).

Warto wspomnieć, że z danych przedstawionych kilka dni temu przez inną firmę - Barracuda Networks - wynikało, że spam może stanowić obecnie nawet 95% całej poczty ( pisaliśmy o tym w tekście "95% poczty to spam?" - http://www.pcworld.pl/news/133948.html ). Przedstawiciele koncernu Symnatec zaznaczają jednak, że ich statystyki oparte są na danych z blisko 450 mln skrzynek pocztowych na całym świecie ( podczas gdy wyliczenia przedstawione przez Barracuda Networks powstały w oparciu o dane od 50 tys. klientów tej firmy ).

W raporcie Symanteka wymieniono również kilka nowych trendów zauważonych w spamie. Okazuje się np., że spamerzy zaczynają już wykorzystywać przyszłoroczną olimpiadę w Pekinie ( nawiązują do niej w tytułach swoich e-maili - ma to zachęcić internautów do ich czytania ). Coraz częściej zdarza się też, że w spamie znajdują się odnośniki do złośliwych stron WWW, powtarzają się także przypadki tzw. spamu głosowego ( są to wiadomości, w których przekaz reklamowy zawarty jest nie w treści e-maila, tylko w załączonym do niego pliku dźwiękowym ).

Źródło artykułu:PC World Komputer
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)