Trwa ładowanie...
d45qh1f
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
Wiadomości

Konstrukcja pociągu Pendolino ma już 25 lat

Pendolino kończy 25 lat. Przy okazji obchodów ćwierćwiecza w Mediolanie włoskie
koleje państwowe przypomniały, że pociąg, którego nazwa znaczy "wahadełko", już w chwili debiutu osiągał na zakrętach prędkość 250 kilometrów na godzinę.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Konstrukcja pociągu Pendolino ma już 25 lat
(PAP, Fot: Aleksander Koźmiński)
d45qh1f

Pociągi, których prototyp powstał w 197. roku, weszły do regularnej eksploatacji we Włoszech w 1988 roku.

Obecnie po torach w Italii kursuje już 1. składów najnowszej piątej generacji Pendolino Etr 480. Jeżdżą na przykład na trasie Rzym- Wenecja pokonując ją w 4 godziny.

Łącznie włoskie koleje dysponują 5. składami tych pociągów w kilku wersjach.
W związku z jubileuszem poinformowano, że do kilkunastu krajów sprzedanych zostało 50. tych pociągów dużych prędkości, między innymi do Niemiec, Czech, Szwajcarii, Wielkiej Brytanii, Portugalii, Hiszpanii, Chin, Rosji a także do Polski.

Wszystkie składy pociągów tej rodziny, które zrewolucjonizowały ruch kolejowy, przejechały w ciągu ćwierć wieku ponad 70. milionów kilometrów.

Historia kolei. Od lokomotyw parowych do kolei magnetycznej!

d45qh1f

Podziel się opinią

Share

Komentarze:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.

d45qh1f

d45qh1f
Więcej tematów