Komputer sterowany myślą jest coraz bliżej

Komputer sterowany myślą jest coraz bliżej

11.04.2011 10:39

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Kursorem na ekranie komputera można kierować myśląc o różnych głoskach

Kursorem na ekranie komputera można kierować myśląc o różnych głoskach - informuje "Journal of NeuroEngineering".

Już wcześniej udawało się przetworzyć sygnały związane z aktywnością mózgu na ruchy robotów czy nawet obrazki, jednak nowe osiągnięcie może się stać podstawą techniki zwanej elektrokortykografią i zmienić życie osób sparaliżowanych.

Obraz
© (fot. Jupiterimages)

Jak twierdzą autorzy badań, dzięki umieszczonym bezpośrednio na powierzchni mózgu elektrodom można będzie stworzyć interfejsy pozwalające na doskonalsze korzystanie z komputerów osobom sparaliżowanym. Dotychczasowe próby polegały zwykle na wykorzystywaniu elektroencefalografu (EEG)
i "czapeczki" z elektrodami, umieszczonej na skórze głowy. W ten sposób udawało się kontrolować myślą na przykład elektryczne wózki czy zabawki.

Jednak EEG traci dużą część precyzyjnych informacji zawartych w sygnałach o wyższej częstotliwości. Można je wychwycić umieszczając elektrody na powierzchni mózgu - w tym celu wszczepia się do czaszki plastikową poduszkę z wieloma elektrodami.

Eric Leuthardt z Washington University w St Louis postanowił wykorzystać myśli dotyczące głosek do sterowania kursorem - dzięki temu można by wydawać precyzyjniejsze, jednoznaczne komendy - na przykład "eee...".

Czterem pacjentom wszczepiono wcześniej poduszki z elektrodami, aby zlokalizować źródło nieuleczalnych, epileptycznych drgawek. Dr Leuthardt uzyskał ich zgodę na udział w eksperymencie - mieli myśleć o głoskach "oo", "ah", "ee" i "eh", przy czym rejestrowano aktywność ich mózgów. Następnie zapisu użyto do kierowania kursorem na ekranie komputera.

Jak twierdzi naukowiec, dzięki korzystaniu z wzorców aktywności typowych dla głosek, sparaliżowani będą mogli poruszać kursorem w sposób bardzo pewny i niezależny od zakłóceń. Co więcej, wszczepiany do mózgu implant nie musi być duży - wystarczy, jeśli będzie miał wymiary 4x4 mm.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (5)