Trwa ładowanie...

Kłamstwa i poglądy skrajnie prawicowe najpopularniejsze na Facebooku

Uniwersytet Nowego Jorku zbadał, jakiego rodzaju treści są najpopularniejsze na Facebooku. Fake newsy mają się świetnie.
Share
Twórca i właciciel Facebooka Mark Zucerkberg
Twórca i właciciel Facebooka Mark ZucerkbergŹródło: GETTY, SOPA Images/LightRocket via Gett, Fot: SOPA Images
d3jeonz

Posty ze źródeł skategoryzowanych jako skrajnie prawicowe generują największe zaangażowanie na Facebooku, wynika z badaniaprzeprowadzonego na Uniwersytecie w Nowym Jorku (NYU). Pod nimi na liście najbardziej angażujących znajdują się treści ze źródeł skrajnie lewicowych, a na końcu są te z centrum.

W ramach badania sprawdzono też, jak duże zaangażowanie wzbudzają fake newsy. Okazuje się, że ogromne. Nieprawdziwe informacje ze źródeł prawicowych mają średnio 426 interakcji na tysiąc oglądających w ciągu tygodnia, podczas gdy źródła zawierające wiarygodne informacje miały prawie o połowę mniej interakcji (259).

d3jeonz

Skrajne poglądy i treści, niezależnie, czy ze źródeł prawicowych, czy lewicowych wzbudzały największe zainteresowanie w czasie politycznych wydarzeń w Stanach Zjednoczonych, wyborach i 6 stycznia, gdy doszło do ataku na Kapitol. Wiadomości z bardziej umiarkowanych źródeł cieszyły się stałym zainteresowaniem bez tak znacznych wzrostów.

Skrajnie prawicowe treści radziły sobie dużo lepiej jeśli zwierały fałszywe informacje. Dla porównania fałszywe informacje z lewej strony lub centrum wypadały gorzej w porównaniu z wiarygodnymi informacji ze źródeł o podobnej orientacji politycznej.

Badacze przyznają, że ich badanie było ograniczone ze względu na brak dostępu do informacji ze strony Facebooka. Z tego powodu nie są w stanie stwierdzić, dlaczego fałszywe treści ze źródeł prawicowych są bardziej angażujące.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d3jeonz

Podziel się opinią

Share
d3jeonz
d3jeonz
Więcej tematów