Japoński robot pójdzie na studia?

Japoński robot pójdzie na studia?

Japoński robot pójdzie na studia?
Źródło zdjęć: © midorisyu / flickr.com / CC
13.09.2012 10:43, aktualizacja: 13.09.2012 11:55

Japońscy naukowcy z Państwowego Instytutu Informatycznego chcą w dziesięć
lat przygotować robota do wyjątkowo trudnego egzaminu wstępnego na jedną z najlepszych uczelni
świata, prestiżowy Uniwersytet Tokijski.

"Sztuczna inteligencja będzie musiała przeformułować pytania z języka japońskiego na język rozumiany przez komputer, czyli równania i wzory matematyczne. Następnie rozwiąże je za pomocą systemu algebry komputerowej" - wyjaśnia Hidenao Iwane z japońskiej korporacji informatycznej Fujitsu, która przyłączyła się do projektu.

W zeszłym roku superkomputer Watson, zbudowany przez IBM, wygrał po trzydniowych zmaganiach popularny w USA telewizyjny quiz, pokonując dwóch dotychczasowych mistrzów tej konkurencji. Watson rozumie przekazywane po angielsku informacje i potrafi je niezwykle szybko analizować. Przeszukuje pamięć na podstawie słów kluczowych, a następnie formułuje możliwe odpowiedzi i wybiera tę najbardziej prawdopodobną.

Jednak Iwane podkreśla, że japońskiego robota czeka o wiele trudniejsze zadanie. Aby dostać się na studia, robot będzie musiał dokładnie zrozumieć pytania i precyzyjnie na nie odpowiedzieć. Egzamin obejmuje pięć zagadnień: matematykę, nauki ścisłe, nauki humanistyczne, język japoński i język obcy.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)