Jak "zhakować" telefon? Wystarczy go zamrozić

Jak "zhakować" telefon? Wystarczy go zamrozić08.03.2013 08:44
Jak "zhakować" telefon? Wystarczy go zamrozić
Źródło zdjęć: © zeevveez / flickr.com / CC

Trzymanie przez jakiś czas smartfonu z systemem operacyjnym Android w zamrażarce może pomóc w ujawnieniu poufnych informacji - odkryli niemieccy badacze.

Naukowcy mrozili urządzenia w temperaturze poniżej -1. st. Celsjusza przez godzinę, aby obejść system szyfrowania, który chroni dane w telefonie. Taki system został wprowadzony przez firmę Google wraz z systemem Android, znanym jako Ice Cream Sandwich.

Atak umożliwił badaczom odczytanie listy kontaktów, historii przeglądanych stron i zdjęć. Okazało się, że szybkie podłączanie i odłączanie baterii zmrożonego smartfonu przełączało go w niezabezpieczony tryb. Dzięki temu można było wgrać specjalne oprogramowanie i ściągnąć dane do przeanalizowania na innym komputerze.

Już wcześniej przeprowadzono podobne ataki z wykorzystaniem stacjonarnych komputerów i laptopów, ale badacze z Friedrich-Alexander University (FAU uważają, że są pierwsi, jeśli chodzi o smartfony.

"Pomyśleliśmy, że to się uda, zwłaszcza że smartfony to przecież małe komputery - powiedział serwisowi BBC News jeden z badaczy Tilo Muller. - Dlatego byliśmy bardzo podekscytowani, że ten trik z zamrażarką zadziałał".

Obecnie zespół pracuje nad systemem obrony przed takimi atakami.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)