Telefon przetłumaczy rozmowę

Telefon przetłumaczy rozmowę

Telefon przetłumaczy rozmowę
03.12.2007 01:45, aktualizacja: 03.12.2007 06:46

Japoński gigant rynku elektronicznego, NEC Corp, przedstawił pierwszy na świecie telefon, tłumaczący mowę na inny język, w czasie rzeczywistym.

Japoński gigant rynku elektronicznego, NEC Corp, przedstawił pierwszy na świecie telefon, tłumaczący mowę na inny język, w czasie rzeczywistym. Do tej pory rzeczą niemożliwą było zamknięcie w jednym chipie układu analizującego i tłumaczącego mowę tak, żeby chip ten zmieścić w niewielkim telefonie.

Zastosowane przez firmę NEC rozwiązania sprzętowe i programistyczne, dają użytkownikowi do dyspozycji bazę aż 50.000 japońskich słów, które wypowiada się nie pojedynczo, lecz w całych frazach. Również pełnymi zdaniami telefon "wypowie" przetłumaczoną na język angielski frazę i wyświetli ją na ekranie telefonu. Zastosowania praktyczne technologii są oczywiste. Wprowadzanie w ten sposób SMS-ów, czy nawet większych tekstów to marzenie, na którego realizację czekamy od lat. Niestety, wciąż nie wiadomo ile będzie kosztował nowatorski produkt. Pewne jest jednak, że w krótkim czasie pojawią się dodatkowe słowniki językowe.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)