Jak zdjąć simlocka w iPhone'ie?

Jak zdjąć simlocka w iPhone'ie?
Źródło zdjęć: © IDG

02.07.2007 13:00, aktual.: 02.07.2007 14:15

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Z najnowszego produktu firmy Apple, którego premiery byliśmy świadkami w ostatni piątek, mogą na razie korzystać tylko mieszkańcy Stanów Zjednoczonych. Użytkownicy z innych rejonów globu, którym marzy się własny iPhone, muszą poczekać na oficjalne wprowadzenie urządzenia na lokalne rynki. Ale czy na pewno?

iPhone znalazł się w ofercie tylko jednego operatora na terenie Ameryki, jakim jest AT&T. Oznacza to, że abonent, który chce korzystać z urządzenia, musi zapłacić zań 500 lub 600 USD ( w zależności od wersji ) oraz dodatkowo podpisać dwuletnią umowę z AT&T ( miesięczny koszt wynosi od 60 do 100 USD ). iPhone nie jest zatem dostępny dla klientów innych operatorów telekomunikacyjnych, którzy nie chcą zmieniać usługodawcy, nie mówiąc już o użytkownikach spoza Ameryki.

Najnowsze dziecko Apple'a to jednak telefon wykorzystujący technologię GSM, co znaczy, że może działać w sieci dowolnego operatora świadczącego usługi GSM, nie tylko AT&T. Ponieważ zaś, jak inne komórki GSM, iPhone korzysta z karty SIM, czyli inaczej mówiąc - za blokadę telefonu odpowiada jego firmware - możliwe jest zdjęcie simlocka i umożliwienie korzystania z niego w innych sieciach i innych regionach globu.

Hakerzy już podjęli starania, aby tego dokonać. Można je śledzić w kilku serwisach internetowych, m.in. Hackint0sh - http://www.hackint0sh.org/forum/forumdisplay.php?f=123 i iPhone Dev Wiki - http://hissomnia.com/wiki/index.php?title=main_page. Wiadomo już, że zwykła zamiana kart SIM pomiędzy iPhone'm a innym aparatem prowadzi do wyświetlenia komunikatu o błędzie - http://www.howardforums.com/showthread.php?t=1191069 o treści "Niewłaściwa karta SIM. iPhone musi być używany z zaakceptowaną kartą SIM".

Pierwsze, co stoi na przeszkodzie hakerów, to obejście procesu aktywacji urządzenia. Nabywca iPhone'a musi bowiem najpierw podpisać umowę z AT&T, a następnie - za pomocą oprogramowania iTunes - aktywować urządzenie. Bez tego żadna z funkcji iPhone'a, wliczając aparat fotograficzny i odtwarzacz multimedialny, nie będzie dostępna. Dopiero po tym hakerzy będą mogli przystąpić do odblokowywania karty SIM.

Być może uda się to już wkrótce - na stronie iPhone Dev Wiki pojawiły się informacje, iż udało się uzyskać dostęp do kluczowych plików systemowych urządzenia i znaleźć hasła wykorzystywane przez iPhone'a.

Źródło artykułu:PC World Komputer
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)