Jak przyspieszyć smartfona z Androidem? Oto 10 prostych porad

Jak przyspieszyć smartfona z Androidem? Oto 10 prostych porad

Jak przyspieszyć smartfona z Androidem? Oto 10 prostych porad
Źródło zdjęć: © Wirtualna Polska
31.05.2016 10:06, aktualizacja: 29.12.2016 08:24

Tablet wciąż się przywiesza? Dzieci wgrały kolejną dziwną aplikację? Zamiast pracować, czekamy, aż Android wgra aktualizacje aplikacji. To zmora i codzienność wielu użytkowników smartfonów oraz tabletów. Ale można temu zaradzić. Z Androidem jest tak, jak 20 lat temu z Windows. Świetnie działa, kiedy jest świeży, niezaśmiecony i ma dostatecznie dużo pamięci do dyspozycji. Kłopoty zaczynają się po kliku miesiącach. Prezentujemy zatem 10 porad, jak odwrócić tę sytuację.

Tablet wciąż się zawiesza? Dzieci wgrały kolejną dziwną aplikację? Zamiast pracować, czekamy, aż Android wgra aktualizację aplikacji. To zmora i codzienność wielu użytkowników smartfonów oraz tabletów. Ale można temu zaradzić.

Z Androidem jest tak, jak 20 lat temu z Windowsem. Świetnie działa, kiedy jest świeży, niezaśmiecony i ma dostatecznie dużo pamięci do dyspozycji. Kłopoty zaczynają się po kliku miesiącach. Prezentujemy zatem 10 porad, jak odwrócić tę sytuację.

1 / 9

Ogranicz liczbę zainstalowanych aplikacji

Obraz
© chip.pl

Zaczynamy od zweryfikowania, ile z zainstalowanych w urządzeniu programów jest nam tak naprawdę potrzebnych. Przy 100 aplikacjach podstawowa pamięć urządzenia staje się już poważnie zaśmiecona. Gdy system ma mniej niż 500 MB wolnej przestrzeni, sytuacja zaczyna robić się dramatyczna. Tablet czy telefon działają wolno, a aktualizacje mają prawo się nie instalować. Nasze doświadczenia pokazują, że najlepiej jest unikać sytuacji, kiedy podstawowa pamięć ma mniej niż 700 MB wolnej przestrzeni.

2 / 9

Przenieś aplikację na kartę SD

Obraz
© chip.pl

Po odinstalowaniu zbędnych aplikacji powinniśmy wszystkie programy, które tylko oferują taką możliwość, przenieść z pamięci telefonu do pamięci flash. W zależności od urządzenia i systemu operacyjnego oznaczać to będzie przeniesienie albo do wbudowanej pamięci wewnętrznej, albo na kartę microSD. Ten zabieg również skutecznie oczyszcza pamięć podstawową, ale niestety nie da się zastosować w przypadku wszystkich aplikacji, które bywają pamięciożerne (np. Facebook - ok. 45 MB).

3 / 9

Zaktualizuj system

Obraz
© chip.pl

Za stabilność pracy i bezpieczeństwo tabletu czy telefonu odpowiada zawsze aktualna wersja oprogramowania systemowego. Dlatego, jeśli tylko taka się pojawia, powinniśmy ją zainstalować. Aktualizacji firmware’u i systemu operacyjnego powinni szczególnie wypatrywać właściciele tanich tabletów. W wielu wypadkach rozwiązuje ona sporo problemów, ale cały proces musimy przeprowadzić sami, podobnie zdani jesteśmy tylko na siebie w znalezieniu nowszej niż zainstalowana wersji systemu.

W najgorszej sytuacji są niestety użytkownicy telefonów z wersją oprogramowania przygotowaną dla konkretnego operatora, bo na nową wersję systemu muszą czekać znacznie dłużej niż właściciele niebrandowanego (czyli prosto od producenta) sprzętu. A jest o co walczyć, bo przykładowo Android 4.3, np. w Samsungu Galaxy S3, łączy w jedną całość pamięć systemową i wewnętrzną, co rozwiązuje większość problemów z tego wynikających.

4 / 9

Aktualizuj aplikacje, ale... wyłącz automatyczne aktualizacje

Obraz
© chip.pl

Nieaktualne aplikacje na Androidzie mogą być często źródłem kłopotów z systemem. Programy, zanim trafią do sklepu, nie są tak wnikliwie weryfikowane, jak to się dzieje w przypadku iTunes. Stąd też większa liczba operacji łatania dziur już po publikacji aplikacji. Aktualizować warto, a nawet trzeba...

W większości przypadków Android dokonuje aktualizacji automatycznie, co wbrew pozorom wcale nie jest pożądane. Kiedy mamy ponad 100 aplikacji, a np. tabletu używamy co wieczór, to zamiast pracy możemy spodziewać się ciągłego czekania, bo nic nie będzie chciało działać. Nie ma się co temu dziwić, kiedy system praktycznie co chwilę musi automatycznie zaktualizować kilka programów. Rozwiązaniem jest wyłączenie autoaktualizacji i uruchamianie ich ręcznie, np. raz na tydzień, kiedy nie korzystamy z urządzenia.

5 / 9

Zadbaj o wolne miejsce

Obraz
© chip.pl

Zalecenia, by zadbać o wolne miejsce na dysku i zachować jak najmniej zaśmieconego Androida, niełatwo wprowadzić w życie. Z pomocą na szczęście przychodzą nam programy. _ Cache Cleaner _ to aplikacja specjalizująca się w czyszczeniu pamięci podręcznej poszczególnych programów. Jest szczególnie przydatna, gdy Android komunikuje nam, że ma już zbyt mało zasobów systemowych. Uzupełnieniem tego narzędzia jest _ History Eraer _, który czyści historię przeglądania stron WWW, aplikacji w markecie, map, SMS-sów, a także historię wyszukiwania w YouTube czy Google.

6 / 9

Sprawdź, czy nie masz wirusa

Obraz
© chip.pl

Kiedy Android zwalnia i zaczyna się zawieszać, mogą to być oznaki zainfekowania urządzenia przez wirusa. Dlatego w przypadku urządzeń, które zawierają kartę SIM, zalecamy, by na stałe mieć zainstalowany choćby darmowy pakiet bezpieczeństwa. Bowiem istnieje ryzyko, że stracimy nie tylko dane, ale też pieniądze, ponieważ wyspecjalizowane wirusy wysyłają bez naszej wiedzy kosztowne SMS-y premium.

7 / 9

Zminimalizuj liczbę ciągle aktywnych widżetów/procesów

Obraz
© chip.pl

Kolejny krok to ograniczenie do niezbędnego minimum programów działających w tle. Większość z nich uruchamia się wraz ze startem systemu i do jego wyłączenia wciąż działa. Pomijając już kwestie naszej prywatności, nie ma chyba powodu tracić zasobów telefonu na działanie w tle gier, informujących jedynie o tym, że pojawiły się nowe poziomy do zdobycia. Sprawdzonym rozwiązaniem jest skorzystanie z aplikacji _ Startup Manager _, która w testowym smartfonie pozwoliła ograniczyć liczbę działających w tle programów z 30 do 10.

8 / 9

Zmień... tablet lub telefon. Są sytuacje, gdy miarka się przebrała

Obraz
© Materiały prasowe

Kiedy przed zaśnięciem chcemy sprawdzić, co wydarzyło się na świecie albo marzy nam się jeszcze jedna partyjka madżonga, to zanim sobie poczytamy czy pogramy, okazuje się, że już świta. Ileż można czekać na zniknięcie kolejnego komunikatu "Aplikacja nie odpowiada. Zakończ. Czekaj. Wymuś zamknięcie"? Wtedy, jeśli poprzednie dziewięć porad nie pomogło, należy sobie zadać pytanie, czy nie zmienić posiadanego sprzętu.

9 / 9

Odblokuj potencjał telefonu

Obraz
© flickr

Niestety, miejsce mogą zabierać także preinstalowane przez operatora programy i bezużyteczne narzędzia, których nie można odinstalować. Jedynym sposobem na pozbycie się tzw. _ bloatware’u _ jest zmiana oprogramowani urządzenia. Nie będzie to skomplikowane, ale w zależności od operatora może wiązać się z naruszeniem warunków gwarancji. Pamiętajmy jednak, że jest to proces odwracalny i jako konsumenci mamy też do dyspozycji rękojmię. Trudno przecież dyskutować z faktem, że zmiana oprogramowania z obrandowanego logo operatora na czyste, wydane przez producenta urządzenia, może mieć wpływ na usterki mechaniczne.

Część aplikacji poprawiających działanie tabletów i smartfonów wymaga do pracy przyznania im praw dostępu _ roota _ (systemowego konta, które ma pełną kontrolę nad systemem). Czasem warto i z tego skorzystać, ale zalecamy ostrożność, by nie otworzyć furtki złośliwym programom, które tylko z pozoru wyglądają przyjaźnie. Roota warto mieć chociażby po to, by automatycznie przenieść programy na kartę czy go przywrócić z kopii zapasowej systemu.

słk

Polecamy w wydaniu internetowym chip.pl: ASUS pokazał kartę graficzną ROG Strix geForce GTX 1080

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (27)