Implanty z bioszkła - są nawet tysiąc razy twardsze od ludzkich chrzęści

Implanty z bioszkła - są nawet tysiąc razy twardsze od ludzkich chrzęści

Implanty z bioszkła - są nawet tysiąc razy twardsze od ludzkich chrzęści
Źródło zdjęć: © planetc1/Flickr via Gizmodo.pl
20.05.2016 09:58, aktualizacja: 20.05.2016 12:53

Bioszkło jest elastyczne, wytrzymałe oraz sprężyste. Jest biodegradowalne i może być wykorzystywane do wydruku w 3D implantów tkanki chrzęstnej i drobnych kości. Opracowali je naukowcy z Imperial College London oraz University of Milano-Bicocca.

Jak informuje portal _ Centrum Druku 3D _, bioszkło drukowane w 3D składa się z krzemionki i polimeru o nazwie _ polikarpolakton _. Dzięki tej mieszance ma właściwości, które są idealne do produkcji chrzęści. To biokompatybilny materiał, który dzięki swojej wytrzymałości i giętkości może być stosowany w leczeniu dysków międzykręgowych, których uszkodzenia wiążą się z ograniczeniami ruchu i silnym bólem.

Delikatna tkanka chrzęstna jest podatna na uszkodzenia i ciężko przywrócić ją do normalnego stanu. Jak wynika z badań, drukowane w 3D szkło może okazać się nie tylko materiałem łatwym do tworzenia implantów, ale również stymulować wzrost komórek chrzęstnych w ludzkich stawach.

Bioszkło powstało w latach 60. ubiegłego wieku. Było stosowane podczas wojny wietnamskiej do leczenia kości weteranów. Badania pokazują, że jego elastyczna wersja drukowana w 3D sprawdza się jako materiał o strukturze podobnej do tkanki chrzęstnej. To zupełnie nowa generacja materiałów. Produkowane z niego stawy są - zdaniem badaczy - nawet tysiąc razy twardsze od naturalnych chrzęści, co eliminuje ich urazy. To materiał bazujący na nano- i biostrukturach, proteinach i węglowodanach, który jest połączeniem nieorganicznej krzemionki z organicznym polimerem –. polikarpolaktonem.

Grupa naukowców bada zastosowania nowego materiału. Zaczęli od tworzenia implantów kręgów. Kolejne plany to opracowanie materiału odpowiedniego do ramion i kolan. Nie wykluczają również produkcji podpór, które umieszczone w stawach, będą mogły stymulować odnowę komórek chrzęstnych. Materiał jest biodegradowalny, zatem z łatwością rozkłada się w ludzkim organizmie.

Odkrycie ma olbrzymi potencjał, jednak jak podkreśla grupa badaczy pracujących nad projektem, jego rozwój i znajdowanie kolejnych zastosowań bioszkła oraz wprowadzenie go do sprzedaży może zająć nawet 1. lat - informuje CD3D.

słk

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (9)