Trwa ładowanie...

Google pokazało ukończoną wersję swojego samochodu

Google w końcu zaprezentowało ukończoną wersję swojego samochodu. Firma nazywa go "najlepszym prezentem świątecznym, jaki mogła sobie wyobrazić". Prace nad jego rozmaitymi prototypami trwały od maja. Ostatecznie autonomiczny pojazd, który przemierzać będzie ulice Północnej Kalifornii w przyszłym roku, wygląda jak na zdjęciu powyżej.
Share
Google pokazało ukończoną wersję swojego samochodu
Źródło: Google
d3y90e7

Autonomiczny samochód to jeden z największych i najbardziej ambitnych projektów w historii Google'a. Firma chce, by w przyszłości takie pojazdy mogły przemierzać ulice naszych miast bez pomocy kierowców. Będzie do nich wsiadał jedynie pasażer, a auto samo bezpiecznie i efektywnie dowiezie go do celu.

Google jest tak pewne swojej wizji, że pierwsze prototypy ich samochodu nie miały nawet kierownicy czy pedałów. Polegały tylko i wyłącznie na odpowiednim działaniu algorytmów sterowania. Takie podejście do sprawy nie spodobało się jednak władzom Kalifornii, które przekonały firmę, że pierwsze, testowe wersje autonomicznych pojazdów nie powinny przemieszczać się miejskimi ulicami bez nadzoru kierowcy. Google umieścił więc w pojeździe system sterowania, by w razie potrzeby siedząca w nim osoba mogła przejąć kontrolę i zareagować na potencjalny problem.

Okres świąteczny inżynierowie z Google'a poświęcą na testowaniu pojazdu w swojej siedzibie i na specjalnie przygotowanych torach. Wszystko to w nadziei, że uda się go przygotować na włączenie się do miejskiego ruchu jak najszybciej w przyszłym roku.

 Dla porównania - prototyp samochodu, pokazany w maju (fot. Google)
Źródło: Dla porównania - prototyp samochodu, pokazany w maju (fot. Google)

Sercem systemu, który pozwala samochodowi na samodzielne poruszanie się po mieście, jest przygotowana specjalnie w tym celu cyfrowa mapa miasta. Siłą rzeczy musi być ona dalece bardziej złożona niż to, co oferuje chociażby Google Maps – oprócz topografii ulic zawiera również informacje o wysokości, na jakiej znajdują się światła drogowe, rozmieszczeniu znaków stopu i przejść dla pieszych, wysokości krawężników czy szerokości pasów ruchu.

d3y90e7

Przygotowanie mapy jest skomplikowane i czasochłonne, początkowo więc samochody Google będą się poruszały tylko po Mountain View – i to nie całym. Jednocześnie firma pracuje nad tym, by w miarę możliwości zmniejszać znaczenie mapy, na razie jednak jest ona konieczna do działania całego systemu.

Aktualne plany zakładają ukończenie prac nad autonomicznymi samochodami do 2017 roku. Wtedy mają być one gotowe, by wyruszyć na ulice całego świata.

_ DG _

Dużo jeździsz autem? Zaloguj się w BlaBlaCar - to się naprawdę opłaca!

d3y90e7

Podziel się opinią

Share
d3y90e7
d3y90e7
Więcej tematów