Google pozwala zwiedzić Antarktydę

Google pozwala zwiedzić Antarktydę
Źródło zdjęć: © Google

17.07.2012 13:42, aktual.: 17.07.2012 14:55

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Google opublikowało nowe panoramiczne zdjęcia Antarktydy. Internauci mogą wirtualnie zwiedzić m.in. chatę Shackletona czy podejrzeć miejsca lęgowe pingwinów, a także
przeczytać informacje o historii wypraw na biegun południowy.

W ramach projektu World Wonders każdy internauta może teraz obejrzeć historyczne miejsca Antarktydy. Wśród zamieszczonych na stronie projektu panoramicznych zdjęć znalazły się takie obiekty jak radioteleskop w stacji polarnej Amundsena-Scotta, chaty Shackletona i Scotta czy lęgowiska pingwinów na wyspie Rossa.

Projekt zawiera też m.in. informacje o historii wypraw na biegun południowy a także filmy przedstawiające jak wyglądały prace konserwacyjne wykonywane przez naukowców w drewnianych chatach na Antarktydzie.

Pierwsze zdjęcia z Antarktydy Google udostępniło we wrześniu 201. roku. Pozwalały one podejrzeć niektóre miejsca lęgowe pingwinów. Teraz internauci mogą także zwiedzić chaty, służące pierwszym podróżnikom jako bazy wypadowe wypraw polarnych. Nowe, wykonane w formacie 360 stopni, zdjęcia pozwalają zajrzeć do budynków, zbudowanych podczas pierwszych wypraw polarnych. Chodzi tu o ekspedycje Roalda Amundsena i Roberta Scotta, którzy na początku XX wieku konkurowali o to, kto pierwszy dotrze na biegun południowy. Ostatecznie udało się to Amundsenowi 14 grudnia 1911 r. Scott dotarł na biegun miesiąc później i zginął w drodze powrotnej.

Odwiedzający stronę projektu World Wonder mogą obejrzeć też drewnianą stację Ernesta Shackletona, uczestnika pierwszych wypraw Scotta, a później kilkukrotnego dowódcy ekspedycji transantarktycznych. Co ciekawe, mimo, że obiekty zaprojektowano tak, by wytrzymały trudne warunki przez kilka lat, zabudowania te nie uległy zniszczeniu a na udostępnionych zdjęciach widać dobrze zachowane jedzenie, lekarstwa czy sprzęt wykorzystywany na początku XX wieku.

Zdjęcia powstały przy współpracy z Polar Geospatial Center (PGC) przy Uniwersytecie Minnesota nowozelandzką organizacją Antarctic Heritage Trust. Do ich wykonania wykorzystano lekki aparat wyposażony w statyw i obiektyw typu "rybie oko". Jak pisze na oficjalnym blogu Google Alex Starns z projektu Street View: "Celem tych starań jest dostarczenie naukowcom i entuzjastom podróżowania (lub pingwinów) z całego świata wysokiej rozdzielczości dokumentacji tych ważnych historycznie miejsc. Dzięki udostępnionym zdjęciom uczniowie z najodleglejszych szkół mogą określać wielkość kolonii pingwinów na wyspie Snow Hill, a geolodzy z drugiego końca świata mogą badać warstwy osadowe w Suchych Dolinach, nie odchodząc od swojego biurka".

Zdjęcia dostępne są również na stronie Google Maps.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)