Firefox 3.0: kolejna beta, premiera coraz bliżej

Firefox 3.0: kolejna beta, premiera coraz bliżej
Źródło zdjęć: © IDG

11.03.2008 10:00, aktual.: 11.03.2008 15:40

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Fundacja Mozilla udostępniła właśnie kolejne wydanie testowe Firefoksa 3.0 - oznaczone jako beta 4. Znalazło się w nim sporo istotnych nowości: m.in. nowy widok stron, rozbudowany menedżer pobierania plików oraz poprawiona obsługa aplikacji webowych. Przedstawiciele Fundacji zapowiedzieli też, że deweloperzy mają teraz tylko tydzień na wprowadzanie zmian do open-source'owej przeglądarki - później jej kod zostanie zamrożony i przygotowana zostanie kolejna beta.

Mike Beltzner, jeden z deweloperów Firefoksa, odpowiedzialny za interfejs, zwraca uwagę, że beta 4 przynosi wiele istotnych innowacji. Spośród nowych funkcji i narzędzi warto wymienić przede wszystkim wprowadzenie nowego pełnoekranowego trybu wyświetlania witryn, rozbudowany moduł pobierania plików oraz opcję przechowywania plików wykorzystywanych przez aplikacje webowe ( np. Google Apps ). _ "Jednym z efektów tych zmian, który użytkownicy powinni szczególnie docenić, jest fakt, iż aplikacje webowe powinny w wydaniu beta 4 działać zdecydowanie szybciej i wydajniej niż do tej pory. Jednocześnie powinno nastąpić znaczne ograniczenie pamięci zużywanej przez program w czasie pracy" _ - mówi Beltzner.

Pierwszym, co powinno się rzucić w oczy osobom, które zainstalują nowe wydanie, jest z pewnością dopracowany interfejs - przedstawiciele Fundacji mówią, że podczas prac nad betą jednym z priorytetów było "dopieszczenie" szaty graficznej przeglądarki, tak, by przeglądarka lepiej pasowała do natywnych interfejsów poszczególnych systemów operacyjnych.

W Fx 3.0 beta 4 poprawiono również sporo drobnych błędów wykrytych w poprzednich wydaniach testowych - zaowocowało to poprawieniem stabilności i zwiększeniem wydajności przeglądarki.

Co ciekawe, Fundacja dała deweloperom tylko tydzień na wprowadzanie zmian do przeglądarki przed wydaniem wersji beta 5 ( już wiadomo, że się ona pojawi ). Kod programu zostanie zamrożony 18 marca ( wtorek ). Niestety, wciąż nie wiadomo, kiedy dostępny będzie finalny Firefox 3.0 - wydaje się jednak, że szanse na to, by program udostępniony został jeszcze w marcu są nikłe.

Firefox 3 beta 4 dostępny jest w wersjach dla Windows, Mac OS X oraz Linuksa. Program pobrać można ze strony Mozilli - http://www.mozilla.com/en-us/firefox/all-beta.html - przedstawiciele Fundacji zastrzegają jednak, że przeglądarka wymaga jeszcze dopracowania i dlatego nie powinni jej instalować zwykli użytkownicy. Beta przeznaczona jest głównie dla testerów i deweloperów.

Źródło artykułu:PC World Komputer
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)