ycipk-1higkw

Dziś na niebie niezwykły spektakl. Księżyc zakryje Aldebaran

Będziemy mogli podziwiać zakrycie Aldebaran przez Księżyc. Najjaśniejsza gwiazda z gwiazdozbioru Byka zostanie zakryta przez naszego naturalnego satelitę na niemal godzinę. Warto obejrzeć, bo następna okazja nie zdarzy się prędko.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
To jedno z najpiękniejszych zjawisk w tym roku
To jedno z najpiękniejszych zjawisk w tym roku (spaceweathergallery.com, Fot: Barbara Grudzińska)
ycipk-1higkw

W latach 2015-2018 mieliśmy całą serię zakryć Aldebaran przez Księżyc. Teraz się kończy. Następna okazja nadejdzie dopiero w 2034 r. Do spektaklu dojdzie około godziny 18:00 polskiego czasu. Zależnie od miasta, do zakrycia dojdzie w odstępie kilkunastu minut.

Aldebaran jest dość jasną gwiazdą, więc można bez problemu zauważyć ją gołym okiem. Należy do gwiazd podwójnych, czyli układu dwóch gwiazd leżących blisko siebie.

ycipk-1higkw

Zjawisko nastąpi tuż po zmierzchu. Wtedy Księżyc i Aldebaran będą wysoko na niebie, około 50 stopni powyżej południowego horyzontu. Księżyc będzie wtedy w pierwszej kwadrze, więc połowa jego tarczy będzie jasna.

"W Warszawie zakrycie nastąpi o 18:10:57. Odkrycia spodziewamy się o 19:11:29. Naturalnie jeśli pozwoli pogoda - na FB zrobię dla Was transmisję na żywo z tego zjawiska." - pisze na swoim profilu Facebook Karol Wójcicki.

0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-1higkw

ycipk-1higkw
ycipk-1higkw