Trwa ładowanie...
d16tv8g

Dziś na niebie niezwykły spektakl. Księżyc zakryje Aldebaran

Będziemy mogli podziwiać zakrycie Aldebaran przez Księżyc. Najjaśniejsza gwiazda z gwiazdozbioru Byka zostanie zakryta przez naszego naturalnego satelitę na niemal godzinę. Warto obejrzeć, bo następna okazja nie zdarzy się prędko.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
To jedno z najpiękniejszych zjawisk w tym roku
To jedno z najpiękniejszych zjawisk w tym roku (spaceweathergallery.com, Fot: Barbara Grudzińska)
d16tv8g

W latach 2015-2018 mieliśmy całą serię zakryć Aldebaran przez Księżyc. Teraz się kończy. Następna okazja nadejdzie dopiero w 2034 r. Do spektaklu dojdzie około godziny 18:00 polskiego czasu. Zależnie od miasta, do zakrycia dojdzie w odstępie kilkunastu minut.

Aldebaran jest dość jasną gwiazdą, więc można bez problemu zauważyć ją gołym okiem. Należy do gwiazd podwójnych, czyli układu dwóch gwiazd leżących blisko siebie.

d16tv8g

Zjawisko nastąpi tuż po zmierzchu. Wtedy Księżyc i Aldebaran będą wysoko na niebie, około 50 stopni powyżej południowego horyzontu. Księżyc będzie wtedy w pierwszej kwadrze, więc połowa jego tarczy będzie jasna.

"W Warszawie zakrycie nastąpi o 18:10:57. Odkrycia spodziewamy się o 19:11:29. Naturalnie jeśli pozwoli pogoda - na FB zrobię dla Was transmisję na żywo z tego zjawiska." - pisze na swoim profilu Facebook Karol Wójcicki.

d16tv8g

Podziel się opinią

Share

d16tv8g

d16tv8g
Więcej tematów