Dzień Darmowej Dostawy - wszystko, co powinniście wiedzieć

Dzień Darmowej Dostawy - wszystko, co powinniście wiedzieć
Źródło zdjęć: © Shutterstock.com | Zhukov Oleg
Adam Bednarek

28.11.2016 16:35, aktual.: 28.11.2016 17:14

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Black Friday, Cyber Monday, a w końcu Dzień Darmowej Dostawy - zakupowy szał trwa. Wyjaśniamy, na czym polega darmowa dostawa, a także przypominamy, na co trzeba uważać podczas korzystania z tej promocji.

Dzień Darmowej Dostawy promuje zakupy w internecie. Sklepy, które biorą udział w akcji, nie pobierają tego dnia pieniędzy za dostawę - wysyłka jest więc całkowicie darmowa. Tegoroczna edycja odbędzie się 29 listopada, a więc zaraz po dniach: Black Fiday i Cyber Monday. Kolejne okazja do zaoszczędzenia pieniędzy? Tak, jednak trzeba uważać na haczyki.

Kto bierze udział w akcji?

Pełną listę sklepów znajdziemy na stronie dziendarmowejdostawy.pl. Warto to sprawdzać, bowiem Dzień Darmowej Dostawy będzie kolejną szansą dla cyberprzestępców. Oszuści chcą wykorzystać fakt, że zasypywani jesteśmy reklamowymi ofertami, więc czujność jest uśpiona. Dlatego na naszej skrzynce pocztowej mogą lądować fałszywe maile, sugerujące nieprawdziwą promocję. Jeśli nie jesteśmy pewni, kto wysłał wiadomość i czy rzeczywiście bierze udział w akcji, najlepiej sprawdzić to właśnie na stronie dziendarmowejdostawy.pl.

Nie wysyłaj poufnych danych w mailu, nie odpisuj na podejrzane SMS-y

O tym warto pamiętać zawsze, ale w takich dniach jak Dzień Darmowej Dostawy oszustw może być więcej. Sklep informuje cię o blokadzie konta, którą zdejmiesz, wysyłając maila z numerem karty płatniczej lub skan dowodu osobistego? Oszustwo. Zawsze trzeba dokładnie sprawdzać, od kogo pochodzi mail - może wyglądać podobnie, ale diabeł tkwi w szczegółach, dlatego uważnie czytamy nazwę i adres nadawcy czy link ze stroną, do której nas prowadzi. Niewykluczone, że oszuści stworzą “fałszywki” przypominające istniejące witryny. A my przez nieuwagę wyślemy im pieniądze i produktu nigdy nie zobaczymy. Albo podamy login i hasło, tracąc w ten sposób dostęp do swoich kont.

Masz odpisać na SMS-a, w którym ktoś informuje cię o dostawie lub zamówieniu, o którym nic ci nie wiadomo? Przekręt. Numery premium to plaga, więc warto pamiętać o tym, aby nie wpaść w pułapkę oszustów.

Nie kupuj impulsywnie

Czy na pewno potrzebujesz przedmiotu, który chcesz zamówić w trakcie Dnia Darmowej Dostawy? Hasło “darmowa wysyłka” zachęca do zakupów, wszak skoro nic nie płacimy za dostawę, to oszczędzamy. To więc sprytna zachęta, żeby wcisnąć nam produkt, którego tak naprawdę nie potrzebujemy. Lepiej się dokładnie zastanowić.

Dokładnie sprawdź ceny

Darmowa dostawa kusi i obiecuje oszczędności. Ale może w innym sklepie produkt kosztuje mniej, nawet jeśli sprzedawca nie bierze udziału w akcji? W internecie pełno jest porównywarek cenowych i każdy świadomy klient powinien z nich korzystać. Serwisy same znajdą najlepszą ofertę, a my możemy dodatkowo zaoszczędzić.

Czytaj recenzje

Dzień Darmowej Dostawy pozwala zaoszczędzić, ale co z tego, jeśli kupimy bubel. Przed zakupem produktu zawsze zapoznajmy się z opiniami na jego temat. Czytajmy recenzje i komentarze użytkowników. Korzystajmy z wielu źródeł. Fakt, że na jednym forum pochwalono lub nie zauważono problemów, nie oznacza, że tak jest zawsze - lepiej się upewnić. Tym bardziej że czasami wątki z krytycznymi recenzjami użytkowników z sieci znikają…

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)