Dane użytkowników sieci to łakomy kąsek

Dane użytkowników sieci to łakomy kąsek

Dane użytkowników sieci to łakomy kąsek
07.06.2011 13:45

ESET opublikował raport nt. zagrożeń komputerowych, które najczęściej atakowały użytkowników sieci w ubiegłym miesiącu. Specjaliści zwracają uwagę, że coraz częstszym celem ataków stają się informacje o użytkowniku

Wśród zagrożeń, które według laboratoriów antywirusowych firmy ESET były najaktywniejsze w ubiegłym miesiącu, znalazły się złośliwe programy atakujące za pośrednictwem plików automatycznego startu nośników danych, robak internetowy Conficker oraz konie trojańskie wykradające loginy i hasła graczy popularnych gier sieciowych.

Obraz
© Kliknij, aby powiększyć (fot. Eset)

Analitycy zwracają uwagę, że współczesne zagrożenia różnią się od tych, które atakowały komputery jeszcze kilka lat temu. Wtedy wirusy lub konie trojańskie w najgorszym wypadku kasowały dane. Znacznie częściej powodowały one jednak wyświetlanie różnego typu grafik lub odtwarzały konkretne dźwięki. Obecnie zagrożenia stanowią hybrydy kilku typów złośliwych programów i dość często są one tylko dodatkiem do różnego typu ataków np. phishingowych. Celem takich ataków jest uzyskanie dostępu do kont pocztowych lub do profili internautów w portalach społecznościowych. Bardzo często działania cyberprzestępców mają doprowadzić użytkowników do ujawnienia danych, dzięki którym możliwa jest kradzież pieniędzy zgromadzonych na ich kontach bankowych.

Co zrobić, aby zabezpieczyć swoją prywatność w sieci? Według specjalistów zwykle wystarczy przestrzeganie poniższych zasad.

1. Korzystaj z mocnych haseł
Przy wyborze hasła dostępu do poczty elektronicznej, serwisu społecznościowego czy do bankowości internetowej najczęstszym błędem internautów jest stosowanie jednego hasła w kilku serwisach lub używanie zbyt słabego hasła, które łatwo odgadnąć np. „123456”, „password”. Pamiętaj, że skuteczne hasło to takie, które zabezpieczy tylko jeden serwis i będzie składać się z przynajmniej ośmiu znaków, w tym z wielkich i małych liter, cyfr oraz znaków specjalnych. Możesz skorzystać z „szyfrowania”. znanych słów poprzez ich nieortograficzny zapis, pomijanie samogłosek czy zastępowanie wybranych liter podobnymi do nich cyframi.

2. Szyfruj swoją sieć Wi-Fi
Domowa i nieszyfrowana sieć Wi-Fi kusi i to nie tylko cyberprzestępców, ale także sąsiadów poszukujących szybkiego i darmowego dostępu do sieci. Pamiętaj, aby zabezpieczyć swoją domową sieć bezprzewodową za pomocą protokołu WPA2 (Wi-Fi Protected Access 2. i wyłączyć rozgłaszanie identyfikatora sieci (SSID).

3. Zachowaj czujność
Nie wierz wiadomościom e-mail, w których przedstawiciel konkretnego serwisu internetowego informuje o awarii i konieczności zmiany np. PIN-u do karty kredytowej lub hasła do skrzynki pocztowej. Jeśli otrzymasz podobną wiadomość od razu ją usuń - możesz być niemal pewien, że masz do czynienia z próbą oszustwa. Pamiętaj, że instytucje takie jak banki czy sklepy internetowe nigdy nie kontaktują się w ten sposób ze swoimi klientami, prosząc ich o zmianę swoich danych.

4. Nie klikaj w podejrzane linki i nie podawaj swoich danych
Jeśli w treści otrzymanej wiadomości znajdziesz link do strony, dzięki której możesz się zalogować do swojej skrzynki pocztowej czy konta na Facebooku, pod żadnym pozorem z niego nie korzystaj. Podrobienie znanej i zaufanej strony logowania nie stanowi dla cyberprzestępców żadnego problemu, a podanie w takim miejscu swoich danych np. nazwy użytkownika i hasła można porównać do przekazania zwykłemu złodziejaszkowi naszego dowodu osobistego. Pamiętaj, aby adresy serwisów internetowych, w których się logujesz, wpisywać zawsze odręcznie w pasku adresowym przeglądarki. Kontroluj czy podczas logowania się do swojego internetowego konta bankowego transmisja danych jest szyfrowana - rozpoznasz to po adresie internetowym, który powinien rozpoczynać się od „https”. oraz ikonie kłódki, wyświetlanej w oknie przeglądarki.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)