Co na twój temat wie smartfon? Inspektor Ochrony Danych apeluje o zachowanie ostrożności

Co na twój temat wie smartfon? Inspektor Ochrony Danych apeluje o zachowanie ostrożności

Co na twój temat wie smartfon? Inspektor Ochrony Danych apeluje o zachowanie ostrożności
Źródło zdjęć: © ldprod - Fotolia.com
24.08.2016 10:55

Coraz bardziej popularne są aplikacje mobilne wykorzystujące technologię geolokalizacji oraz wirtualnej rzeczywistości. Te oraz wiele innych często gromadzą liczne dane na temat użytkowników. Zalicza się do nich m.in. wyjątkowo popularna w ostatnim czasie gra Pokemon GO. W związku z tym Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych przypomina, by ostrożnie korzystać z tego typu rozwiązań i radzi, jak bezpiecznie korzystać ze smartfona. Rekomenduje m.in. by ustalić, jakie dane udostępniają zainstalowane aplikacje, czego możemy dokonać z poziomu ustawień naszego smartfona.

Na stronie GIODO znaleźć można wskazówki dotyczące bezpiecznego korzystania ze smartfonów.

Przede wszystkim w pierwszej kolejności należy czytać regulaminy i polityki prywatności, co najczęściej jest ignorowane przez użytkowników. Zaleca się wszystkim użytkownikom zapoznanie się z polityką prywatności aplikacji oraz wszelkimi udostępnianymi komunikatami, z których dowiedzieć się można, do jakich danych będzie miała dostęp konkretna aplikacja i w jakim celu będzie je wykorzystywać. W tym zakresie Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych szczególną uwagę zwraca na postanowienia regulaminów dotyczące przekazywania za pośrednictwem aplikacji danych osobowych do państw trzecich.

GIODO apeluje także o rozważne korzystanie z nieznanych sieci bezprzewodowych Wi-Fi. Należy także pamiętać, że niektóre z aplikacji mobilnych (ale także stron internetowych oraz sieci Wi-Fi) mogą podczas korzystania z nich gromadzić informacje o lokalizacji użytkowników. Warto sprawdzić, jakie dane geolokalizacyjne są przesyłane przez aplikacje. Ustalić, jakie dane osobowe udostępniają i zapoznać się w urządzeniu mobilnym z zakładką _ Prywatność _ by dowiedź się, jakie informacje o sobie udostępniamy. Z uwagi na szeroki zakres informacji gromadzonych na urządzeniu, jaki bardzo często wiąże się z użytkowaniem aplikacji, GIODO zachęca do refleksji, czy na pewno chcemy, by dana aplikacja miała uprawnieninia np. do SMS, fotografii, filmów, email, kontaktów, czatów itp.

Nie należy klikać w podejrzane linki, przeglądać podejrzanych stron internetowych. Podejrzanych, to znaczy takich, które mogą wzbudzić nasze wątpliwości co do pochodzenia treści. Tu mamy na myśli m.in. powracające fale fałszywych postów na Facebooku, o których cyklicznie przypominamy naszym czytelnikom. Czytaj więcej:"Usain Bolt na dopingu! Najszybszy biegacz świata straci swoje medale" - kolejne oszustwo na Facebooku

Warto stosować tryb prywatny w przeglądaniu stron w celu minimalizacji gromadzonych na urządzeniu mobilnym informacji np. o lokalizacji, o odwiedzanych stronach itp. Jeśli to możliwe, należy stosować wbudowane w urządzeniu oprogramowanie umożliwiające uruchomienie trybu prywatnego by oddzielić dane prywatne od służbowych lub innych informacji.

Zawsze należy chronić swoje dane do logowania oraz wykonywać regularną zmianę trudnego do odgadnięcia hasła. Ważne są także aktualizacje oprogramowania i posiadanie na pokładzie swojego smartfona oprogramowania chroniącego urządzenie (antywirus, Firewall, anty spam itp.).

GIODO przypomina też, że każdy powinien również znać przysługujące mu prawa tak, by był w stanie skutecznie reagować na wszelkie naruszenia jego prywatności, w tym przypadki przetwarzania jego danych osobowych bez podstawy prawnej.

słk-WP / GIODO

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)