Trwa ładowanie...
d38y40j

Chiński System Oceny Obywateli to brutalna rzeczywistość. Ukarano już 23 miliony osób

Minął już prawie rok, odkąd Chiny uruchomiły potężne narzędzie inwigilacji. Efekty są przerażające. Jak informuje serwis "The Guardian", ukarano już 23 miliony obywateli.
Share
Chiny chcą kontrolować swoich obywateli
Chiny chcą kontrolować swoich obywateliŹródło: Twitter
d38y40j

System Oceny Obywateli - sama nazwa jest wystarczająco wymowna. Przez stały monitoring, państwo ukarało już ponad 23 miliony ludzi. Jak podaje serwis "The Guardian", do końca 2018 roku, 17,5 miliona osób otrzymało zakaz możliwości zakupu biletów lotniczych. Kolejne 5,5 miliona nie może kupić biletu na pociąg. Dlaczego?

To efekt działania systemu oceny. Obywatele Chin są ciągle obserwowani przez kamery, których łącznie ma być nawet 600 milionów na terenie całego państwa. Chińczycy są oceniani przez cały czas. Każdy najmniejszy występek powoduje utratę "punktów w rankingu".

Zazwyczaj punkty obywatele tracą przez dokonanie przestępstw. Ale nie tylko. Nawet najmniejsze złamanie prawa, takie jak wyrzucenie śmieci na chodniku powoduje utratę punktów. Niektórzy zaledwie wypowiedzieli się nieprzychylnie o władzy w miejscu publicznym lub sieci, czy też spożywali alkohol w nieodpowiednim miejscu.

d38y40j

Wszyscy obywatele, którzy utracili punkty, mają ograniczone podstawowe możliwości. Nie mogą podróżować, opuszczać miast, kupować biletów, nie mogą starać się o kredyt, a ich pracodawcy muszą stale składać raporty na temat zachowania w pracy.

Zobacz też: Nowy poziom inwigilacji. Chińczycy monitorują fale mózgowe pracowników

Już rok temu pisaliśmy o wprowadzaniu przez Chiny testowej wersji Systemu Oceny Obywateli. Program oceny obywateli został zapowiedziany już w 2014 roku. System ma działać w pełni w 2020 roku, ale już teraz jest testowany. I niestety ponura wizja rzeczywistości przedstawiana w "Black Mirror" czy "Rok 1984" George'a Orwella stała się faktem.

d38y40j

Źródło: The Guardian

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d38y40j

Podziel się opinią

Share
d38y40j
d38y40j
Więcej tematów