CES 2013: Intel skupia się na mobilności

CES 2013: Intel skupia się na mobilności

CES 2013: Intel skupia się na mobilności
Źródło zdjęć: © zdjęcie producenta
09.01.2013 12:05, aktualizacja: 09.01.2013 14:06

Co na trwających targach elektroniki pokazuje gigant znany głównie z produkcji procesorów?

Od połowy 201. roku Intel rozwija kategorię Ultrabooków. Aby ułatwić projektowanie tych urządzeń, Intel poinformował we wrześniu zeszłego roku, że dodał nową linię procesorów do nadchodzącej rodziny Intel Core czwartej generacji. Procesory te oferują pobór mocy na poziomie około 10 watów, a mimo to zapewniają wysoką wydajność.

Intel dołączył linię procesorów o niskim poborze mocy również do bieżącej rodziny Intel Core trzeciej generacji. Dostępne już dziś, procesory te mają pobór mocy ograniczony nawet do 7 watów. Obecnie trwają prace nad kilkunastoma konstrukcjami opartymi na tych nowych procesorach. Powinniśmy zobaczyć je w takich urządzeniach jak tablety i Ultrabooki konwertowalne. Ultrabook Lenovo IdeaPad Yoga 11. oraz przyszły Ultrabook firmy Acer z odłączanym ekranem będą jednymi z pierwszych urządzeń wyposażonych w nowe procesory Intela - zostały one już zaprezentowane na scenie prezentacji na targach CES.

Procesory Intel Core czwartej generacji umożliwiają całodzienną pracę na zasilaniu bateryjnym - stanowi to największy wzrost energooszczędności w historii firmy. Dyrektor Intela Kirk Skaugen ujawnił, że w nowych systemach bateria wystarczy na 9 godzin ciągłej pracy, uwalniając użytkowników od kabli i nieporęcznych zasilaczy.

Aby zademonstrować zalety procesorów Intel Core czwartej generacji, Skaugen pokazał nową konstrukcję referencyjną Ultrabooka z odłączanym ekranem (o kryptonimie „North Cape”), który zmienia się w tablet o grubości 1 cm, a po zadokowaniu może działać nawet 1. godzin na zasilaniu bateryjnym.

Zademonstrowano też nowe sposoby interakcji z urządzeniami komputerowymi, w tym naturalną obsługę z wykorzystaniem kamery 3D. Intel pokazał aplikacje działające na Ultrabooku, w których można było manipulować obiektami za pomocą swobodnych ruchów rąk i palców, a także głosem i wyrazem twarzy. Wszystkie te programy wykorzystują wersję beta pakietu SDK Intel Perceptual Computing. Intel oczekuje, że w tym roku więcej Ultrabooków i systemów all-in-one (AIO) zaoferuje aplikacje do sterowania głosowego (Dragon Assistant) oraz rozpoznawania twarzy (Fast Access).

Komputery All-in-One i telewizja od Intela

Podczas konferencji Skaugen zademonstrował też nowe systemy AIO z baterią wbudowaną w ekran, które można łatwo przenosić w różne miejsca biura lub domu. Adaptacyjne systemy AIO to wydajne komputery z dużymi, dotykowymi ekranami.

Ponadto firma stara się upowszechnić dostęp do treści na intelowskich urządzeniach, współpracując z dostawcami usług wideo, takimi jak Comcast i Bouygues, aby użytkownicy mogli oglądać płatną telewizję na żywo i na żądanie. Intel i Comcast pracują nad udostępnieniem usługi XFINITY TV na wielu domowych urządzeniach, m.in. Ultrabookach oraz systemach AIO i tabletach.

Jest to możliwe dzięki opracowanej przez firmę ARRIS bramie wideo XG5 opartej na układzie Intel Puma 6MG. Ta nowa kategoria urządzeń pozwala na dostęp do płatnej treści na żywo i na żądanie z dowolnego ekranu w domu. Intel współpracuje również z firmą Bouygues Telecom, aby zaoferować klientom we Francji usługę Bbox TV na tych samych intelowskich urządzeniach. Konsumenci będą mogli oglądać zarówno telewizję na żywo, jak i wideo na żądanie wszędzie, gdzie dociera sieć Bouygues Telecom. Co z telewizją dla klientów w Polsce niestety nie wiadomo.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (3)