Certyfikowano pierwszy chip USB 3.0

Certyfikowano pierwszy chip USB 3.0

22.09.2009 16:06

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Organizacja USB Implementers Forum po raz pierwszy przyznała swoje logo "certified SuperSpeed USB". Kontroler hosta USB µPD720200 firmy NEC przeszedł wszystkie testy i jest od tej pory uważany za zgodny ze specyfikacją USB 3.0 (xHCI). Chip ma po jednej stronie złącze PCIe 2.0, zaś po drugiej można do niego podłączyć dwa porty USB 3.0. NEC zaprezentował układ już przed paroma miesiącami i już wtedy zdradził, że pierwsze chipy będą kosztować 1500 jenów (11,40 euro) za sztukę

Karta ExpressCard ECUSB3S2 firmy StarTech, za pomocą której można rozszerzać notebooki o porty USB 3.0. bazuje na rzeczonym układzie NEC-a. Karta ma kosztować około 50 euro i trafi do sprzedaży w ciągu trzech miesięcy. W międzyczasie można było już zobaczyć kontrolery dla komputerów biurkowych ze złączami PCIe wytwarzane przez innych producentów płyt głównych, ale na rynku nie pojawiły się jak na razie ani karty rozszerzeń, ani też ich dokładne specyfikacje.

Obraz
© Kontroler USB 3.0 firmy StarTech bazuje na układzie firmy NEC (fot. heise-online)

Warto dodać, że NEC już dysponuje techniczną specyfikacją opisującą implementację urządzeń zgodnych ze standardem USB 3.0 (IP-Core). Inni producenci mogą zakupić tę technologię na zasadach licencyjnych i integrować we własnych układach System-on-Chip. Warto przypomnieć, że rdzeń NEC-a znajdował się już w układzie USB-na-SATA USB300. który LuciPort prezentował na targach IDF.

Także Genesys pracuje nad kontrolerem hosta USB 3.0 wytwarzanym w 130-nanometrowym procesie produkcji. Jego masowa produkcja ma się jednak rozpocząć dopiero w pierwszym kwartale 2010 roku w fabrykach korporacji TSMC.

wydanie internetowe www.heise-online.pl

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (3)