Caritas uruchomiła aplikację mobilną dla cudzoziemców w Polsce

Caritas uruchomiła aplikację mobilną dla cudzoziemców w Polsce

Caritas uruchomiła aplikację mobilną dla cudzoziemców w Polsce
Źródło zdjęć: © Pierwsze kroki w Polsce
13.01.2017 11:35, aktualizacja: 13.01.2017 14:08

Na Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy Caritas Polska uruchomiła aplikację mobilną dla obcokrajowców szukających schronienia w naszym kraju. Aplikacja ma pomóc im znaleźć informacje m.in. o tym, jaką pomoc prawną, medyczną i socjalną mogą otrzymać w Polsce.

Migranci i uchodźcy to jedna z grup społecznych, dla której Caritas w Polsce od lat organizuje kompleksowe wsparcie. Caritas prowadzi sześć wyspecjalizowanych placówek pomocy migrantom i uchodźcom, w których wsparcie otrzymuje rocznie ok 2 tys. osób.
- Pracujemy z migrantami i uchodźcami od bardzo wielu lat, mamy dużo doświadczenia. Na tej podstawie wiemy, że ludzie zawsze pytają o konkretne rzeczy i potrzebują konkretnego wparcia. Wiedząc, jakiego wsparcia szukają, przygotowaliśmy aplikację, która powinna im pomóc w znalezieniu określonych informacji. To odpowiedź na potrzeby, które zaobserwowaliśmy - tłumaczył w rozmowie z PAP rzecznik prasowy Caritas Polska Paweł Kęska.

Jak dodał Kęska, w tej grupie są osoby, które znalazły się w obcym kraju, nie znając języka - one nie wiedzą zupełnie, co zrobić. Dzięki aplikacji znajdą informacje w swoim języku, będą wiedziały, gdzie się w pierwszej kolejności zgłosić.
- Zakładamy, że jeśli ktoś się odezwie do wyspecjalizowanej placówki, to dostanie niezbędne informacje, ale musi tam trafić. Po to jest aplikacja, żeby cudzoziemiec umiał szybko rozeznać swoje możliwości i prawa. Tam jest też geolokalizacja, która pomoże dotrzeć do celu - mówił Kęska.

Aplikacja "Pierwsze Kroki w Polsce" będzie dostępna w językach arabskim, rosyjskim, angielskim i polskim. Będzie obsługiwana przez systemy iOS oraz Android, co pozwoli korzystać z niej jak największej liczbie zainteresowanych. Jak poinformował Kęska, będzie dostępna bezpłatnie w sklepach, z których pobiera się aplikacje, wystarczy wpisać: Caritas Polska.

Dzięki aplikacji cudzoziemcy dowiedzą się m.in.: jak zalegalizować swój pobyt, jak działa system pomocy socjalnej, gdzie można skorzystać ze wsparcia oraz jakie są ich prawa na rynku pracy czy w zakresie opieki medycznej.

Caritas Polska przeprowadziła projekt w partnerstwie z Urzędem do spraw Cudzoziemców oraz Caritasem diecezji białostockiej, siedleckiej, lubelskiej, warszawskiej i zielonogórsko-gorzowskiej. Przedsięwzięcie zostało zrealizowane w ramach projektu "Nowy Dom Polska" z wykorzystaniem środków Funduszu Azylu Migracji i Integracji.

15 stycznia w Kościele Katolickim obchodzony jest Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (27)