Apple chce zamienić paszporty na iPhone’y

Funkcja Face ID została zaprezentowana we wrześniu zeszłego roku wraz z premierą iPhone’a X. Ma swoje zalety, ale też wady, jednak Apple zdecydowanie jest bardzo pewny tego, ze jego technologie są krokiem w przyszłość. Ostatnio firma zaproponowała nową opcję, którą może zamienić paszporty.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
W przyszłości zamiast paszportów na lotniskach możemy też używać iPhone'ów
W przyszłości zamiast paszportów na lotniskach możemy też używać iPhone'ów (The Mac Observer)
WP

System na podstawie technologii RFID (wykorzystuje fale radiowe do identyfikacji osób i przedmiotów na odległość; znajdziemy ją na naszych kartach bankowych) został zarejestrowany w Biurze Patentów i Znaków Towarowych Stanów Zjednoczonych jeszcze 30 marca, ale opublikowany dopiero wczoraj. Zgłoszenie patentowe opisuje, w jaki sposób taki system mógłby importować dane referencyjne ze źródła. Informacje, pobrane za pomocą technologii, można następnie przekazać organowi kwestionującemu tożsamość właściciela urządzenia jako formę dowodu.

Opisana technologia elektroniczne ma radio krótkofalowe, a mianowicie RFID (albo NFC), bezpieczny element do przechowywania danych, a także jest zdolny do przetwarzania danych. Korzystając z RFID, funkcja otrzymuje "część danych uwierzytelniających" z dokumentu identyfikacyjnego, takiego jak prawo jazdy lub karta członkowska.

Po nabyciu tej części danych tecnologia wysyła żądanie radiowe do organu wydającego. Po dostarczeniu, a następnie zatwierdzeniu przez organ, ona przechowuje nabyte poświadczenia w bezpiecznym elemencie.

WP
Apple Insider
Podziel się

Podczas użycia takiej technologii jako dokumentu identyfikacyjnego zostanie ona poproszona o informacje przez organ. Spowoduje to przeprowadzenie kontroli uwierzytelnienia u samego użytkownika. W rzeczywistości musi to być tak proste, jak wprowadzenie hasła, ale istnieje również wersja, która będzie wykorzystywała zabezpieczenia biometryczne do uwierzytelniania.

W zgłoszeniu patentowym cytowane jest także rosnące wykorzystanie e-paszportów, w tym chipy, które przechowują bazę danych o użytkowniku, na przykład jego imię i nazwisko oraz datę urodzenia, które mogą być używane przez urzędników celnych do ustalenia, kim jest ta osoba. Apple sugeruje, że opisany system mógłby potencjalnie przekazać numer paszportu lub inne dane, aby wykonać podobny proces uwierzytelnienia.

WP

Zazwyczaj zgłoszenia patentowe są jeszcze nie wyprodukowanym sprzętem, ale w przypadku tego patentu Apple’a wszystkie komponenty są już na miejscu, w formie iPhone'a. Posiada już komunikację radiową z NFC, zaszyfrowaną, bezpieczny element, który zawiera dane linii papilarnych i mapy twarzy w Touch ID i Face ID odpowiednio, a także biometryczny system uwierzytelniania.

Ze względu na to, że podróżnicy są zobowiązani do noszenia ze sobą paszportu podczas przekraczania granic krajów, użytkownicy nadal będą musieli nosić ze sobą dokument, nawet jeśli mają ten nowy system Apple’a. Dlatego, by system działał bez noszenia paszportu, Apple potrzebuje wsparcia krajów po obu stronach granicy – wtedy iPhone’y mogłyby zastąpić paszporty. Obecnie firma co tydzień składa wiele zgłoszeń patentowych, jednak nie znaczy to, że wszystkie one zostaną zaakceptowane i wprowadzone do produktów. W przypadku systemu RFID/NFC może on nigdy nie trafić do urządzeń Apple’a, nawet jeśli iPhone’y mają wszystkie niezbędne komponenty.

WP
Polub WP Tech
WP
WP
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.
WP