Tak działa Javelin – jedna z najlepszych broni przeciwpancernych

Tak działa Javelin – jedna z najlepszych broni przeciwpancernych
Źródło zdjęć: © Wikimedia Commons CC BY-SA | United States Army
Bolesław Breczko

Javelin to przeciwpancerny pocisk kierowany, który jest skuteczny przeciwko wszystkim znanym rodzajom pancerza (także reaktywnego), który może również atakować bunkry, budynki, a nawet jaskinie. Producent Javelina, amerykański koncern Lockheed Martin, chce, aby system ten trafił do polskich Wojsk Specjalnych i Wojsk Obrony Terytorialnej. W tym celu jego przedstawiciel przyjechał do Warszawy ze specjalną prezentacją dla Ministerstwa Obrony Narodowej i dowództwa wojskowego.

1 / 7

Javelin to najbardziej zaawansowany system w swojej klasie

Obraz
© Lockheed Martin | Lockheed Martin

System Javelin składa się z dwóch części: jednostki kierowania ogniem (ang. Combat Launch Unit – CLU) oraz rakiety i wyrzutni. CLU używany jest wielokrotnie, a oprócz naprowadzania rakiety na cel, może także służyć jako noktowizor do obserwacji pola bitwy. Natomiast jednorazowa wyrzutnia jest porzucana po wystrzeleniu rakiety. CLU waży z baterią - 7 kg i kosztuje około 125 tys. dolarów. Z kolei wyrzutnia z rakietą waży 15 kg, a jej koszt to około 80 tys. dolarów. Cały zestaw jest przystosowany do desantu spadochronowego, może być przenoszony przez pojedynczego żołnierza albo być zamontowany na pojeździe.

2 / 7

System namierzania w Javelinie działa w podczerwieni

Obraz
© Wirtualna Polska | Bolesław Breczko

Javelin do namierzania i śledzenia celów wykorzystuje podczerwień, czyli „widzi” ciepło wydzielane przez cel. W przypadku pojazdów jest to zazwyczaj ciepło wydzielane przez silnik, ale Javelin może namierzyć dowolny cel, którego temperatura różni się wyraźnie od otoczenia. Może to być ciepło wydzielane przez stojącego człowieka, nagrzaną lufę karabinu, mury bunkrów i budynków, które nagrzewają się szybciej niż podłoże albo wejście do jaskini, które w tym wypadku jest chłodniejsze od otoczenia. Operator Javelina widzi pole bitwy „na żywo” w podczerwieni, dzięki CLU.

3 / 7

Javelin jest obsługiwany przez dwa joysticki

Obraz
© WP.PL | Bolesław Breczko

Po włączeniu CLU, zorientowaniu się w sytuacji i wybraniu celu operator aktywuje rakietę, której czujnik podczerwieni zostaje schłodzony poprzez zewnętrzny system.

Następnie operator Javelina musi umieścić cel w ramce, zatwierdzić cel przyciśnięciem prawego spustu, a na końcu wskazać miejsce na cel, w które rakieta ma uderzyć. Jeśli cel został namierzony prawidłowo, to po wciśnięciui lewego spustu pocisk zostanie odpalony.

4 / 7

"Wystrzel i zapomnij"

Obraz
© Raytheon | Raytheon

Rakieta Javelina ma dwustopniowy napęd. Najpierw uruchamiany jest silnik startowy, który wyrzuca rakietę na około 5-10 metrów do przodu, a następnie odpalany jest silnik główny. Rakieta jest wyposażona w kamerę termowizyjną, więc sama „odnajdzie” cel. Dzięki temu operator może po wystrzeleniu od razu schować się lub podjąć inne działania, nie musi sterować lotem rakiety - stąd sformułowanie „wystrzel i zapomnij”. Po wystrzeleniu operator odłącza CLU od wyrzutni, którą porzuca.

5 / 7

Javelin jest skuteczny przeciwko pancerzowi reaktywnemu

6 / 7

Javelin był używany w walce w Iraku i Afganistanie

7 / 7

Javelin dla polskiego wojska

Obraz
© Raytheon | Raytheon

Lockheed Martin chce, aby javeliny trafiły do polskich Wojsk Specjalnych oraz powstających Wojsk Obrony Terytorialnej. Jednak w tym celu polski rząd musi wystąpić z taką prośbą to rządu USA. Javeliny mogą zostać sprzedane tylko poprzez program Foreign Military Sales Program. Aby przekonać do tego polskie władze, Lockheed Martin będzie zarówno prezentował możliwości javelinów, jak i rozmawiał o możliwościach produkowania podzespołów do tej broni w Polsce.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (134)