Trwa ładowanie...

Zmusili Facebooka do zmiany decyzji. Rada kontrolna zaczęła działać

Rada kontrolna (Oversight board), to organ, który może wydawać decyzje co do spornych treści na Facebooku. Portal musi bezwzględnie i natychmiast się do nich zastosować. Rada po raz pierwszy zmieniła aż 4 z 5 decyzji.
Share
Facebook
FacebookŹródło: NurPhoto via Getty Images, Fot: NurPhoto
d2xy5ye

Rada kontrolna Facebookapowstała po zarzutach, że portal jest sędzią we własnej sprawie, gdy ma rozpatrzyć, czy usunięcie treści przez moderatorów było sprawiedliwe, czy nie. Rada jest finansowana z budżetu Facebooka, ale ten, zgodnie z założeniami, nie ma wpływy na jej decyzje.

Rada ma zbierać się okresowo i rozpatrywać najbardziej problematyczne przypadki usuwania treści. Członkowie rady mają ocenić, czy usunięcie jest zgodne z regulaminem Facebooka oraz międzynarodowymi standardami wolności wypowiedzi. Jeśli rada uzna, że usunięcie treści było niesprawiedliwe, portal musi przywrócić usunięty post oraz wziąć pod uwagę decyzję rady w innych, podobnych przypadkach.

d2xy5ye

Od czasu powołania rady kontrolnej, spotkała się ona po raz pierwszy. Rozpatrywała sześć spraw, w których powodami usunięcia była mowa nienawiści, nawoływanie do przemocy oraz nagość.

Rada zmieniła decyzję w czterech na sześć przypadków. Jedyna podtrzymana decyzja dotyczyła usunięcia wpisu użytkownika, który użył sformułowania "taziks", które jest obraźliwym określeniem Azerów.

Zmienione decyzje dotyczą:

  • Usuniętego wpisu mówiącego o braku reakcji Muzułmanów na traktowanie Uighurów w Chinach.
  • Usunięcie zdjęcia kobiecej piersi, które pokazywało symptomy raka piersi.
  • Usunięcie wpisu z cytatem Josepha Goebbelsa.
  • Usunięcie wpisu krytykującego brak strategii walki z pandemią koronawirusa SARS-CoV-2.

Uzasadnienie wszystkich decyzji można przeczytać tutajw języku angielskim.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2xy5ye

Podziel się opinią

Share
d2xy5ye
d2xy5ye
Więcej tematów