Trwa ładowanie...

Zarabiaj, jak programista bez znajomości programowania. IT potrzebuje humanistów

Nie umiesz programować, ale chcesz pracować w IT i zarabiać, jak w IT? Masz na to szansę. Firmy z tej branży coraz częściej szukają osób, które są "łącznikiem" pomiędzy programistami a "zwykłymi" ludźmi.
Share
Zarabiaj, jak programista bez znajomości programowania. IT potrzebuje humanistów
Źródło: Unsplash.com
d2jjary

Internet, informatyka i systemy komputerowe są wszędzie i dotykają każdego aspektu życia. W 2020 to żadna nowość. Nowością jest natomiast podejście firm programistycznych do budowania systemów informatycznych. Do tej pory często musiały po prostu działać. Teraz muszą działać, ale być też wygodne w używaniu przez statystycznego Kowalskiego.

W firmach programistycznych pracują ludzie o technicznych umysłach, dla których setki linijek kodu jak z obrazka poniżej są przejrzyste i zrozumiałe.

  Pixabay
Źródło: Pixabay

Jednak dla większości populacji jest to mniej więcej tak samo zrozumiałe, jak zielone literki z Matrixa, czyli wogóle.

  Pixabay
Źródło: Pixabay

Łączą ludzi z informatykami

Dlatego powstało zapotrzebowanie na pracowników, którzy łączą znajomość procesów programistycznych z naukami humanistycznymi jak np. psychologia czy socjologia. Są swojego rodzaju tłumaczami lub łącznikami społeczeństwa z systemami informatycznymi. Z myślą o takich osobach powstają specjalistyczne kierunki studiów.

d2jjary

- Studenci poznają technologie internetowe i modelowanie systemów informacyjnych, ale także metodologię badań społecznych czy symulacje komputerowe zjawisk społecznych - mówi w rozmowie z WP Tech Katarzyna Majewska z Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych. - Tzw. umiejętności „miękkich” uczą się np. na przedmiocie zastosowania informatyki w pracy grupowej. Osoby po skończeniu tych studiów mają wiedzę, jak rozwiązywać skomplikowane problemy na styku: człowiek i społeczeństwo a systemy informacyjne.

Zobacz też: Zarobki programistów w Polsce nadal rosną

Psychologia sztucznej intelgiencji

Uniwersytet Humanistycznospołeczny SWPS oprócz podobnego kierunku oferuje też inny: psychologię sztucznej inteligencji. To odpowiedź na rosnącą rolę SI w codziennym życiu, a także kolejne obszary, w których sztuczna inteligencja zaczyna dominować. Już teraz inteligentne algorytmy są wykorzystywane choćby w bankowości i ubezpieczeniach, czyli branżach mających ogromny wpływ na człowieka. W niedalekiej przyszłości SI będzie obecna w każdej części ludzkiego życia.

d2jjary

Sztuczna inteligencja nie jest jednak tworem idealnym. Wynika to z tego, że inteligentne algorytmy bazują na zbiorach danych. Jeśli te dane są w jakiś sposób wypaczone, to wynik pracy algorytmów też będzie wypaczony. Np. jeśli system do identyfikacji twarzy zostanie "wytrenowany" tylko na twarzach mężczyzn, to nie rozpozna kobiet, itp.

Zobacz też: Programiści w Polsce stawiają sprawę jasno: albo podwyżka, albo zmiana pracy

Psychologowie sztucznej inteligencji nie mają jednak tylko dbać o to, aby była ona sprawiedliwa. Mają też pomagać programistom patrzeć na świat z punktu widzenia nauk humanistycznych, tak aby opracowane przez nich rozwiązania służyły ludziom.

Od programistów też wymagane są umiejętności miękkie

Umiejętności miękkie w IT są pożądane nie tylko u osób, które mają zajmować opisane stanowiska. Coraz częściej oczekuje się ich od samych programistów.

d2jjary

- W ogłoszeniach publikowanych na No Fluff Jobs "gracz zespołowy" to druga, po znajomości języka angielskiego, najważniejsza umiejętność wymagana przez pracodawców w 2020 roku - mówi w rozmowie dla WP Tech Tomasz Bujok, CEO No Fluff Jobs. - Inne równie ważne to: proaktywność, myślenie krytyczne i umiejętność zarządzania zespołem.

Wynika to z tego, że czasy, w których jeden programista mógł w pojedynkę stworzyć stronę, napisać program lub zbudować system, dawno już przeminęły. Teraz jedynym sposobem jest praca zespołowa, a w tej niezbędne są właśnie umiejętności miękkie.

d2jjary

Podziel się opinią

Share
d2jjary
d2jjary
Więcej tematów