Jednoślad "widmo". Może jeździć bez rowerzysty [WIDEO]

Jednoślad "widmo". Może jeździć bez rowerzysty [WIDEO]
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe | Huawei
Adam Gaafar

13.07.2021 19:23

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Chińskie przedsiębiorstwo Huawei opracowało w pełni autonomiczny rower, sterowany za pomocą sztucznej inteligencji. Pojazd ten – jak przekonują inżynierowie – może jeździć nawet bez rowerzysty.

Główny inżynier projektu, Zhihui Jun, wpadł na pomysł stworzenia tego wynalazku po tym, jak miał wypadek na rowerze. Pojazd został wyposażony m.in. w dwa silniki bezszczotkowe, przekładnię kierowniczą, czujnik RGB, akcelerometr, żyroskop oraz czujnik LiDAR.

Rower jest też oczywiście wyposażony w sztuczną inteligencję, która steruje pojazdem. Chińscy inżynierowie przetestowali już prototyp, który – jak przekonują – jest w stanie poruszać się nawet bez rowerzysty.

Autonomiczny rower od Huawei

Pojazd posiada funkcję samobalansowania, obejmującą czujniki, które mierzą kąt nachylenia roweru. Czujniki zbierają dane o otoczeniu, identyfikują obiekty, ich odległość oraz względną pozycję i prędkość roweru. Dane są wykorzystywane do sterowania efektorami końcowymi, w tym silnikiem napędzającym tylne koło.

Dzięki tym rozwiązaniom rower może przyspieszać lub zwalniać w zależności od sytuacji na drodze. Pojazd jest w stanie utrzymywać równowagę nawet wówczas, gdy pojawią się na nim dodatkowe obciążenia - np. gdy zawiesimy torbę na kierownicy.

SI wykorzystuje do swoich obliczeń procesor Ascend 310 firmy Huawei. Zhihui Jun zapewnia, że rower jest zdolny do "percepcyjnego myślenia i podejmowania decyzji". Na ten moment nie wiadomo jednak, kiedy i czy w ogóle jednoślad pojawi się na rynku.

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (20)