Wielkie odkrycie naukowców. Nowy sposób badań pozwolił zaobserwować wodę na odległej planecie

Wielkie odkrycie naukowców. Nowy sposób badań pozwolił zaobserwować wodę na odległej planecie

Wielkie odkrycie naukowców. Nowy sposób badań pozwolił zaobserwować wodę na odległej planecie
Źródło zdjęć: © WM KECK OBSERVATORY | C. MAROIS
Arkadiusz Stando
28.11.2018 13:37

Naukowcy od lat poszukują egzoplanet - czyli planet spoza Układu Słonecznego. Wykorzystując najnowsze technologie, zespół naukowców z Obserwatorium Kecka, dokonał odkrycia wody na planecie odległej o 179 lat świetlnych.

Wokół młodej, liczącej zaledwie 30 milionów lat gwiazdy HR8799 krążą cztery planety, nazwane po kolei b,c,d oraz e. System odkryto w 2008 roku, wraz z trzema pierwszymi ciałami krążącymi wokół gwiazdy, a dopiero dwa lata później zauważono czwartą.

HR8799 przykuł uwagę naukowców ze względu na właściwości gwiazdy. Należy do typu "lambda Boötis", charakteryzującego się niską ilością pierwiastków metalicznych cięższych od wodoru i helu. Naukowcy zaobserwowali te dziwne właściwości dzięki teleskopom Keck i Gemini.

Podczas ostatnich badań naukowcy skupili się na obserwacji HR8799 c, czyli krążącej jako druga w odległości od gwiazdy. Jest to młoda, ale ogromna planeta, okrążająca HR8799 w ciągu 200 lat. To właściwie masywny, gazowy gigant, cięższy od Jowisza o około 7 razy. Nowe badania pokazują coś jeszcze.

Obraz
© WM KECK OBSERVATORY | ADAM MAKARENKO / C. ALVAREZ

Gazowy gigant posiada ogromne ilości wody w atmosferze oraz, co ciekawe potwierdzają brak metanu. Naukowcy sami są pod wrażeniem swojego odkrycia. Wszystko zawdzięczają najnowszej technologii: "Tego typu technologia jest dokładnie tym, czego chcemy używać w przyszłości, aby szukać śladów życia na planecie podobnej do Ziemi." - Dimitri Mawet, autor publikacji, z Caltech i JPL.

Łącząc spektroskopię z optyką adaptacyjną, naukowcy przezwyciężyli trudności obserwowania planety, której gwiazda świeci tak bardzo, że zakłóca obserwację samego obiektu. W ten sposób udało im się dokonać dokładnych pomiarów potwierdzających obecność wody i brak metanu w atmosferze HR8799 c.

"Teraz, dzięki teleskopom Keck, możemy lepiej zrozumieć strukturę tych gigantycznych egzoplanet, które nie przypominają naszych planet z Układu Słonecznego" - mówi autor badania.

Zespół Maweta przygotowuje się już do wykorzystania jeszcze bardziej zaawansowanego instrumentu w Obserwatorium Keck. Nazywa się KPIC (Keck Planet Imager and Characterizer). Wykorzysta optykę adaptacyjną i spektroskopię, ale na jeszcze większą skalę. Korzystając z KPIC naukowcy będą mogli lepiej obrazować planety, które świecą jeszcze słabiej i leżą bliżej swojej gwiazdy niż HR 8799 c.

Źródło: ScienceAlert / Badania

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (15)