Trwa ładowanie...
ycipk-1tfor0

Wchodzi standard Wi-Fi WPA3. Po 14 latach od ostatniej aktualizacji Wi-Fi stanie się bezpieczniejsze

WPA3, to nowy standard urządzeń Wi-Fi, który został ogłoszony przez Wi-Fi Alliance, czyli zrzeszenie ponad 300 producentów urządzeń bezprzewodowych. Dzięki niemu sieci Wi-Fi będą znacznie bezpieczniejsze.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Kupując nowy telefon warto będzie się upewnić czy obsługuje WPA3
Kupując nowy telefon warto będzie się upewnić czy obsługuje WPA3 (Fotolia)
ycipk-1tfor0

Nowy standard Wi-Fi WPA3 wprowadza kilka istotnych zmian w zakresie bezpieczeństwa. Jedną z nich jest wzmocnienie siły hasła do sieci Wi-Fi, oznacza to, że hakerom będzie trudniej je złamać. Druga istotna zmiana utrudni hakerom "podejrzenie" co robisz w internecie, nawet jeśli uda im się złamać hasło lub w inny sposób je poznają. Dla zwykłych użytkowników praktycznie nic się nie zmieni, więc nie trzeba się obawiać rewolucji.

Zobacz też: Tysiące haseł na widoku. Wszystko przez błąd twórców

Przejście ze standardu WPA2 na WPA3 nie odbędzie się z dnia na dzień. W praktyce będzie to wieloletni proces, w którym starsze urządzenia będą zastępowane przez nowsze. Warto zatem w przyszłości zwrócić uwagę na to, jaki standard obsługuje kupowany przez nas router bezprzewodowy lub urządzenia mobilne. Na szczęście starsze urządzenia (w standardzie WPA2) mogą łączyć się z nowszymi routerami (WPA3), więc nie trzeba się obawiać, że stracimy łączność po zakupie nowego routera.

ycipk-1tfor0

Czytaj też: Nie skończył 40 lat, a jest piątym najbogatszym Polakiem. Liczy się z nim Amazon, obawia AliExpress

Póki co implementacja protokołu WPA3 nie będzie obowiązkowa dla producentów sprzętu, a Wi-Fi Alliance ocenia, że urządzenia w tym standardzie zaczną się szeroko pojawiać w 2019 roku. Z czasem jednak WPA3 stanie się standardem do uzyskania certyfikatu Wi-Fi i będzie wymagane we wszystkich urządzeniach bezprzewodowych łączących się przez tą sieć. Ostatnia zmiana standardu Wi-Fi miała miejsce w 2004 roku.

Podziel się opinią

Share

Bądź z nami na bieżąco

tick Lubię to

na Facebooku


ycipk-1tfor0

ycipk-1tfor0
ycipk-1tfor0