Trwa ładowanie...
d3kdg8r

Wchodzi standard Wi-Fi WPA3. Po 14 latach od ostatniej aktualizacji Wi-Fi stanie się bezpieczniejsze

WPA3, to nowy standard urządzeń Wi-Fi, który został ogłoszony przez Wi-Fi Alliance, czyli zrzeszenie ponad 300 producentów urządzeń bezprzewodowych. Dzięki niemu sieci Wi-Fi będą znacznie bezpieczniejsze.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Kupując nowy telefon warto będzie się upewnić czy obsługuje WPA3
Kupując nowy telefon warto będzie się upewnić czy obsługuje WPA3 (Fotolia)
d3kdg8r

Nowy standard Wi-Fi WPA3 wprowadza kilka istotnych zmian w zakresie bezpieczeństwa. Jedną z nich jest wzmocnienie siły hasła do sieci Wi-Fi, oznacza to, że hakerom będzie trudniej je złamać. Druga istotna zmiana utrudni hakerom "podejrzenie" co robisz w internecie, nawet jeśli uda im się złamać hasło lub w inny sposób je poznają. Dla zwykłych użytkowników praktycznie nic się nie zmieni, więc nie trzeba się obawiać rewolucji.

Zobacz też: Tysiące haseł na widoku. Wszystko przez błąd twórców

Przejście ze standardu WPA2 na WPA3 nie odbędzie się z dnia na dzień. W praktyce będzie to wieloletni proces, w którym starsze urządzenia będą zastępowane przez nowsze. Warto zatem w przyszłości zwrócić uwagę na to, jaki standard obsługuje kupowany przez nas router bezprzewodowy lub urządzenia mobilne. Na szczęście starsze urządzenia (w standardzie WPA2) mogą łączyć się z nowszymi routerami (WPA3), więc nie trzeba się obawiać, że stracimy łączność po zakupie nowego routera.

d3kdg8r

Czytaj też: Nie skończył 40 lat, a jest piątym najbogatszym Polakiem. Liczy się z nim Amazon, obawia AliExpress

Póki co implementacja protokołu WPA3 nie będzie obowiązkowa dla producentów sprzętu, a Wi-Fi Alliance ocenia, że urządzenia w tym standardzie zaczną się szeroko pojawiać w 2019 roku. Z czasem jednak WPA3 stanie się standardem do uzyskania certyfikatu Wi-Fi i będzie wymagane we wszystkich urządzeniach bezprzewodowych łączących się przez tą sieć. Ostatnia zmiana standardu Wi-Fi miała miejsce w 2004 roku.

d3kdg8r

Podziel się opinią

Share

d3kdg8r

d3kdg8r
Więcej tematów