Uwaga: Brak sygnału! Tutaj telewizji cyfrowej sobie nie pooglądasz

Uwaga: Brak sygnału! Tutaj telewizji cyfrowej sobie nie pooglądasz

Uwaga: Brak sygnału! Tutaj telewizji cyfrowej sobie nie pooglądasz
Źródło zdjęć: © SXC.hu
02.10.2012 13:37, aktualizacja: 03.10.2012 13:40

Urząd Komunikacji Elektronicznej przeprowadził badania sygnału naziemnej telewizji cyfrowej na terenie siedmiu województw. Ponad 98 proc. zbadanych miejscowości bez problemu odbiera sygnał z cyfrowych multipleksów. W 24 miejscowościach stwierdzono poważne problemy. Niezbędne będą dodatkowe działania nadawców i spółki EmiTel, mające na celu zapewnienie na ich terenie odbioru cyfrowego sygnału.

Ocenę możliwości odbioru sygnału naziemnej telewizji cyfrowej (DVB-T) prowadzono na obszarach, gdzie wyłączenie analogowych stacji telewizyjnych nastąpi najwczesniej. Jest to teren 50. gmin (łącznie 6754 miejscowości) zamieszkałych przez ponad 6 milionów Polaków.

W I etapie 7 listopada br. wyłączenie sygnału analogowego z nadajników naziemnych nastąpi na obszarze województwa lubuskiego oraz w części gmin z województw dolnośląskiego, wielkopolskiego i zachodniopomorskiego. W II etapie 2. listopada br. wyłączone zostaną nadajniki emitujące sygnał analogowy w województwie pomorskim oraz na terenie części gmin z województw kujawsko-pomorskiego i warmińsko-mazurskiego.

Zakres pomiarów

Badania propagacji sygnału naziemnej telewizji cyfrowej w terenie prowadziły zespoły pomiarowe od lipca do połowy września 201. r. Wykonano około 8400 pomiarów. Łączny czas pomiarów to blisko 1800 godzin, a ruchome stacje pomiarowe pokonały ponad 38 tysięcy kilometrów.

Pomiary przeprowadzono w 121. miejscowościach, co do których wcześniejsze analizy wskazywały, że mogą tam wystąpić problemy z sygnałem cyfrowym (np. miejscowości, które są na granicy zasięgu sygnału z nadajnika lub są zasłonięte przeszkodami terenowymi). Analizy laboratoryjne przeprowadzone jeszcze przed pomiarami w terenie wskazywały, że w tych miejscowościach położonych na terenie 221 gmin, ze względu na niski poziom sygnału (w granicach 56 -78 dBµV/m) odbiór może być znacznie utrudniony lub wręcz niemożliwy.

Wyniki pomiarów w terenie

W 119. miejscowościach (98 proc. zbadanych), można już dziś bez problemu odbierać sygnał naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T. W 24 miejscowościach odbiór sygnału DVB-T jest warunkowo możliwy lub brak jest możliwości jego odbioru. Dotyczy to głównie miejscowości, w których do tej pory sygnał analogowej telewizji naziemnej nie mógł być odbierany lub jego odbiór był w znacznym stopniu utrudniony.

Odbiór warunkowy oznacza, że przy dobrych warunkach propagacji oraz zawieszeniu anteny odbiorczej na odpowiedniej wysokości odbiór sygnału DVB-T będzie możliwy. Należy liczyć się jednak z możliwością występowania zakłóceń w postaci klatkowania obrazu, przerywania odbioru lub zerwania synchronizacji. W tym zakresie UKE zaleca by w miejscowościach, w których odbiór sygnału jest utrudniony anteny montowano na zewnątrz budynków na wysokości minimum 1. metrów.

- Na podstawie dotychczasowych pomiarów sygnału można zdecydowanie stwierdzić, że proces cyfryzacji telewizji na tym etapie spełnia założenia zawarte w ustawie o wdrożeniu naziemnej telewizji cyfrowej, dotyczące zapewnienia wymagalnego pokrycia dla co najmniej 95. ludności Polski - powiedziała Magdalena Gaj, Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej.

Wyniki przeprowadzonej oceny zostaną przekazane nadawcom programów telewizyjnych i będą stanowiły cenne wsparcie dla ewentualnych działań mających na celu poprawę zasięgu naziemnej telewizji cyfrowej np. poprzez zwiększenie mocy, zmianę częstotliwości, podniesienie anten nadawczych lub tzw. doświetlenia.

Poniżej zamieszczamy wykazy miejscowości, w których na podstawie przeprowadzonych badań mogą wystąpić utrudnienia w odbiorze sygnału naziemnej telewizji cyfrowej:

288757360536467603
© (fot. WP.PL)

Etap I - wyłączenia nadajników analogowych 7 listopada

Brak możliwości odbioru:
_ województwo dolnośląskie: _
- Komorniki, gmina Polkowice;
województwo lubuskie:
- Lipki Wielkie, gmina Zwierzyn;
_ województwo zachodniopomorskie: _
- Siekierki, gmina Cedynia;

Warunkowa możliwość odbioru:
_ województwo lubuskie: _
- Goszczanowo, gmina Drezdenko - warunkowy odbiór MUX-1 i 2 z nadajnika Zielona Góra;
_ województwo zachodnio-pomorskie: _
- Cedynia;
- Stara Rudnica, gmina Cedynia;
- Reczyce, gmina Boleszkowice - warunkowy odbiór MUX-1 i 2 z nadajnika Zielona Góra;
- Baranówko, gmina Dębno - warunkowy odbiór MUX-1 i 2 z nadajników Szczecin i Zielona Góra.

Etap II - wyłączenia nadajników analogowych 28 listopada

Brak możliwości odbioru:
_ województwo pomorskie: _
- Sulęczyno;
- Lipusz;
- Płocice, gmina Lipusz;
- Żarnowiec, gmina Krokowa;
_ województwo warmińsko-mazurskie: _
- Nowe Sadłuki, gmina Młynary;
- Krzywiec, gmina Frombork;
- Narusa, gmina Frombork;
- Piławki, gmina Miłomłyn;
- Faltyjanki, gmina Miłomłyn;

Warunkowa możliwość odbioru:
_ województwo pomorskie: _
- Zamostne - warunkowy odbiór MUX 1 i 3 z nadajnika Chwaszczyno, dobry odbiór MUX-2;
- Stężyca - warunkowy odbiór MUX-1 z nadajnika Chwaszczyno, dobry odbiór MUX-2 z nadajnika Chwaszczyno;
- Szymbark, gmina Stężyca - warunkowy odbiór MUX-1 i 2 z nadajnika Chwaszczyno;
- Studzienice - warunkowy odbiór MUX-1 i 2 z nadajnika Bydgoszcz;
- Wejherowo - warunkowy odbiór MUX-1, 2 i 3 z nadajnika Chwaszczyno;
województwo wielkopolskie:
- Sławica, gmina Skoki - warunkowy odbiór MUX-1 i 2 z nadajników Śrem i Rusinowo;
województwo warmińsko-mazurskie:
- Bagieńsko, gmina Miłomłyn - warunkowy odbiór MUX-1 i 2 z nadajnika Iława oraz MUX-2 z nadajnika Olsztyn.

Źródło: UKE

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (239)