Trwa ładowanie...
dqp21xg

Tajemnicze dziury w Drodze Mlecznej. Naukowcy nie mają pojęcia, jak powstały

Coś dziwnego dzieje się w naszej galaktyce, a naukowcy nie wiedzą, jak to wytłumaczyć. Niezidentyfikowana materia uderzyła w Drogę Mleczną. Prawdopodobnie to obiekt o masie miliona Słońc.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Na krańcach galaktyki znaleziono dziwne dziury
Na krańcach galaktyki znaleziono dziwne dziury (flickr.com, Fot: NASA)
dqp21xg

Instrumenty naukowe, a konkretnie teleskopy, niczego nie wykryły, ale wiemy, że tam jest. Ogromna tajemnicza materia uderzyła w Drogę Mleczną. Odkrycia dokonała naukowiec z Harvardu, Ana Bonaca. W strumieniu gwiazd zaobserwowała nienaturalną dziurę.

W normalnych warunkach strumień powinien być mniej więcej jedną linią, rozciągniętą przez grawitację naszej galaktyki. Astronomowie spodziewali się istnienia pojedynczej przerwy w strumieniu. To miejsce, w którym pierwotna gromada kulista znajdowała się zanim jego gwiazdy rozdzieliły się w dwóch kierunkach. Bonaca pokazała kolejną dziurę podczas prezentacji.

  Ana Bonaca / GAIA
(Ana Bonaca / GAIA)

Nie ma dowodów, na istnienie drugiej supermasywnej czarnej dziury w naszej galaktyce. Szczególnie, że większość galaktyk posiada je w samym środku, a nie na obrzeżach. Jedyną sensowną opcją jest duże skupisko ciemnej materii. Nie oznacza to, że obiekt jest w 100% całkowicie wykonany z ciemnej materii , powiedziała Bonaca.

dqp21xg

Zobacz też wideo: Oumuamua - pierwszy posłaniec. Niezwykłe odkrycie naukowców

"Może to być świetlisty obiekt, który zniknął i ukrywa się gdzieś w galaktyce" - dodała. Naukowcy nie są w stanie zbyt wiele powiedzieć o tajemniczym obiekcie. Wiemy jedynie, że jest ogromna, ma od 30 do 65 lat świetlnych. Prawdopodobnie składa się w czarnej materii, ale nie w całości.

Zobacz też: Nowe odkrycia z niewidocznej strony Księżyca. Lądownik Chang’e 4 zebrał dane

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

dqp21xg

Podziel się opinią

Share
dqp21xg
dqp21xg
Więcej tematów