Superkomputer "Zeus" z AGH najmocniejszym komputerem w Polsce

Superkomputer "Zeus" z AGH najmocniejszym komputerem w Polsce19.11.2013 13:33
Superkomputer "Zeus" z AGH najmocniejszym komputerem w Polsce
Źródło zdjęć: © Marek Magrys / CC / GNU /Wikimedia

Superkomputer "Zeus" z Akademickiego Centrum Komputerowego CYFRONET AGH
znalazł się na 145. pozycji na opublikowanej w poniedziałek prestiżowej liście TOP 500 -
najpotężniejszych komputerów na świecie - poinformował rzecznik krakowskiej uczelni Bartosz
Dembiński.

Oznacza to, że "Zeus" jest nadal najwydajniejszym tego typu urządzeniem w Polsce.

Ranking największych maszyn obliczeniowych na świecie publikowany jest dwa razy do roku (www.top500.org/list/2013/11. ). "Zeus" z ACK CYFRONET AGH po raz ósmy z rzędu został najmocniejszym komputerem w naszym kraju.

W pierwszej pięćsetce znalazł się jeszcze jeden polski superkomputer z Interdyscyplinarnego Centrum Modelowania Matematycznego Uniwersytetu Warszawskiego (221. miejsce).

Jak przypomniał rzecznik AGH w przesłanym PAP komunikacie, klaster "Zeus" jest przeznaczony do obliczeń naukowych. Superkomputer Akademii Górniczo-Hutniczej oparty jest o system operacyjny Scientific Linux (SL). Moc obliczeniowa "Zeusa" to ponad 37. Tflops. (FLOPS - to jednostka wydajności komputerów określająca liczbę operacji zmiennoprzecinkowych na sekundę). Dostawcą rozwiązań zastosowanych w urządzeniu jest firma Hewlett-Packard.

Superkomputer "Zeus" jest wykorzystywany np. do modelowania projektów energetycznych, obliczeń w pracach nad fizyką wysokich energii (m.in. w pracach CERN-u), a także skomplikowanych obliczeń z dziedziny chemii, biologii czy nanotechnologii. "Naukowcy mogą z jego zasobów korzystać bezpłatnie. Liczba zadań obliczeniowych wykonanych na +Zeusie+ tylko w roku 201. wyniosła ponad 8 milionów (8 126 522)" - podkreślił Dembiński.

Dodał, że w najbliższych miesiącach pojawi się szansa na awans "Zeusa" w światowych rankingach. 4 listopada Narodowe Centrum Badań i Rozwoju ogłosiło bowiem wyniki konkursu na inwestycje w infrastrukturę informatyczną nauki, a największe dofinansowanie - 10. mln zł - otrzymało właśnie ACK CYFRONET AGH.

"Środki te zostaną przeznaczone na dalszy rozwój zaawansowanej infrastruktury obliczeniowej" - zapowiedział rzecznik AGH.

Komputer może jednak niedługo stracić wiodącą pozycje w Polsce. Powstaje bowiem w założeniach mocniejszy komputer, o którym możecie przeczytać TUTAJ

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)