Sun: Microsoft to patentowy terrorysta

25.07.2007 14:00

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

"Działania Microsoftu można określić mianem patentowego terroryzmu - chodzi o to, że firma wykorzystuje system patentowy do grożenia konkurentom" - oświadczył w rozmowie z dziennikarzem magazynu ZDNet James Eagleton, przedstawiciel australijskiego oddziału koncernu Sun Microsystems.

Eagleton poproszony został przez dziennikarza o skomentowanie ostatnich działań Microsoftu, związanych z patentami. Chodzi m.in. o ujawnienie przez koncern, że autorzy oprogramowania open-source wykorzystują zastrzeżone technologie Microsoftu oraz o porozumienia licencyjne, zawierane przez niektórych producentów systemów linuksowych z koncernem z Redmond.

Przedstawiciel Suna stwierdził, iż, jego zdaniem, postępowanie Microsoftu jest sprzeczne z duchem innowacji w dziedzinie oprogramowania. _ "To, co obecnie obserwujemy, można z powodzeniem określić mianem "patentowego terroryzmu" ( ... ). To taktyka rodem z Zimnej Wojny - Microsoft mówi: mam pewne patenty i jeśli je naruszycie, to was pozwę" _ - mówi Eagleton. Jego zdaniem, takie działanie może doprowadzić do sytuacji, w której klienci będą bali się korzystać z otwartego oprogramowania, ponieważ mogą ich spotkać przez to nieprzyjemne konsekwencje.

Warto wspomnieć, iż Sun kilka lat temu był zaangażowany w poważny spór patentowy z Microsoftem - sprawę tę rozwiązano w połowie 2004 r., kiedy to obie firmy podpisały porozumienie o wymianie technologii.

Źródło artykułu:PC World Komputer
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)