Sieć 5G od Qualcomm przeszła testy. Ta prędkość nie mieści się w głowie

Sieć 5G od Qualcomm przeszła testy. Ta prędkość nie mieści się w głowie

Sieć 5G od Qualcomm przeszła testy. Ta prędkość nie mieści się w głowie
Źródło zdjęć: © Qualcomm
Arkadiusz Stando
26.02.2018 11:30

Szykuje nam się bardzo szybka prędkość internetu mobilnego. O sieci 5G mówiono już od kilku miesięcy, a teraz pierwsze symulacje pokazują, czego możemy się spodziewać. Liczby robią wrażenie.

Firma Qualcomm, zamiast spekulować, postanowiła przetestować prędkości sieci 5G w poszczególnych miastach. W swojej symulacji wzięli pod uwagę rzeczywiste warunki panujące w San Francisco i Frankfurcie. W oparciu o lokalizację istniejących stacji przesyłowych i częstotliwości w danych miastach, wytworzono symulację. Testy mają pokazać jakość sieci, która ma zostać zaprezentowana już w przyszłym roku.

W przypadku Frankfurtu prędkość pobierania, w porównaniu z siecią LTE, przeskoczyła z 56 mb/s do ponad 490 Mb/s. Oprócz ogromnej zmiany w szybkości, sugeruje się spadek opóźnienia pobierania do zaledwie 8 ms z 24 ms.

Obraz
© Qualcomm

W San Francisco wyniki testów były jeszcze bardziej obiecujące. Szybkość maksymalna wzrosła nawet do 1,4 Gb/s. Dla 90 proc. użytkowników z 10 mb/s pobieranie osiągałoby nawet 186 mb/s, przy średniej wynoszącej 442 mb/s. Jakość obrazu oglądanego na żywo wzrosła w ten sposób niesamowicie. Korzystając z sieci 5G obraz jakości 8k osiągał 120 FPS.

Skonstruowanie infrastruktury sieci 5G to nie lada zadanie. Nawet jeśli udałoby się osiągać połowy takich prędkości, to byłoby rewolucją. Oprócz odpowiednich nadajników, będą musiały powstać również urządzenia będące w stanie taką prędkość odbierać. To postawi kolejny krok dla rozwoju smartfonów i innych urządzeń mobilnych.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (6)