Rosja powoli zbroi sojusznika. Odebrali MiGi-29, ale chcą więcej
Iran odebrał nową partię rosyjskich myśliwców MiG-29. Teheran wciąż oczekuje jednak od Moskwy dostaw nowocześniejszych samolotów.
Dostawę nowej partii myśliwców MiG-29 do Iranu potwierdził Abolfazl Zohrevand, członek parlamentarnej komisji ds. bezpieczeństwa narodowego. Jednocześnie stwierdził, że są to maszyny postrzegane jako "środek tymczasowy", do czasu przybycia przybycia Su-35 określanych jako "długoterminowe rozwiązanie".
Nowa dostawa rosyjskich myśliwców do Iranu
Jak zauważa portal Militarnyj, Iran od dłuższego czasu stara się zmodernizować swoje starzejące się siły powietrzne. W znacznym stopniu bazują one na amerykańskich myśliwcach dostarczonych przez Stany Zjednoczone jeszcze w latach 70. zeszłego wieku oraz niewielkiej liczbie rosyjskich samolotów bojowych. Nie wszystko idzie jednak po myśli Teheranu, który obecnie negocjuje głównie z Moskwą, a ta nie wywiązuje się ze wszystkich obietnic z uwagi na wojnę w Ukrainie.
"W styczniu państwowe media poinformowały, że pierwsze Su-35 zostały oficjalnie przekazane Iranowi, ale urzędnicy nie sprecyzowali, ile z nich jest już w służbie. Zachodni analitycy zauważają, że prośba Iranu o 50 takich samolotów pozostaje spełniona tylko częściowo, ponieważ dostawy spowalniają ze względu na własne potrzeby Rosji w wojnie z Ukrainą" - wyjaśnia Militarnyj.
Ile plastiku mamy w ciele? Odpowiedź zaskakuje
Napięcia w stosunkach między dwoma sojusznikami wywołuje również kwestia systemów obrony powietrznej. 11-dniowa operacja powietrzna Izraela przeciwko Iranowi, która rozpoczęła się 13 czerwca 2025 r., pokazała słabości Teheranu. Część irańskich polityków otwarcie skrytykowała Rosję za brak wsparcia i dostaw systemów przeciwlotniczych S-400.
MiG-29 to myśliwiec frontowy oblatany w 1977 r. wyposażony w działko lotnicze GSz-30-1 kal. 30 mm i dostosowany do przenoszenia dodatkowego uzbrojenia o wadze do 5,5 t. Su-35 to natomiast jedna z najnowszych i najbardziej zaawansowanych maszyn rosyjskiego lotnictwa. Ten ciężki myśliwiec przewagi powietrznej ważący wszedł do służby w 2014 r. Posiada zaawansowany radar N035 Irbis-E oraz działko pokładowe GSz-30-1 kal. 30 mm i 12 pylonów na dodatkowe uzbrojenie, w tym pociski powietrze-powietrze R-37 o zasięgu do 300 km czy bomby z rodziny FAB.