Robotic Arena 2009 - zaposzenie do Wrocławia

Robotic Arena 2009 - zaposzenie do Wrocławia

Robotic Arena 2009 - zaposzenie do Wrocławia
23.11.2009 14:32, aktualizacja: 25.11.2009 11:52

Już niedługo, bo 28 listopada 2009, na Politechnice Wrocławskiej odbędą się zawody robotów „Robotic Arena” - jest to największa impreza robotyczna w Polsce.

Koło Naukowe Robotyków „KoNaR”. od początku swojej działalności zorganizowało juz piec edycji imprez, pt. „Otwarte Zawody Robotów Minisumo”. Od zeszłego roku zawody odbywają się one pod nazwa Robotic Arena, mając międzynarodowy charakter.

Podczas zawodów Robotic Arena 200. zaprezentowało się aż 107 uczestników. Z roku na rok widownia, będąca w różnym przedziale wiekowym, staje się coraz liczniejsza. Publiczność, to nie tylko osoby związane ze środowiskiem akademickim, ale także osoby zafascynowane tymi przedziwnymi wynalazkami. Wrocławskie Zawody odwiedzają drużyny z całej Polski, a także drużyny zagraniczne.

Obraz
© (fot. Robotic Arena / KoNaR)

Tego typu imprezy są niezwykle popularne w Stanach Zjednoczonych i Japonii. W tym roku Koło Naukowe Robotyków pragnie powtórzyć sukces poprzedniej edycji i zorganizować największa robotyczna imprezę w Polsce. Zawodnicy będą walczyć w czterech kategoriach:

- Sumo
- Minisumo
- Linefollower
- Freestyle

Sumo W tej kategorii walczą ze sobą w pełni samodzielne, autonomiczne konstrukcje o wymiarach 20x20cm i wadze do 3 kg. Średnica ringu sumo –. dohyo to 154 cm. Wygrywa ten robot, który pierwszy wypchnie przeciwnika poza dohyo.

Minisumo
Tutaj obwiązują identyczne zasady jak w sumo –. różnicę widać tylko w wymiarach robotów. Do walk stają autonomiczne, nie sterowane konstrukcje o wymiarach 10x10cm i wadze do 500g. Srednica ringu minisumo to 77 cm.

Linefollower
W tej konkurencji roboty muszą przebyć trasę wyznaczoną przez czarną linie, umieszczoną na jasnej powierzchni. Główny obrys robota musi mieścić się na kartce papieru formatu A4. W czasie pokonywania drogi, robot nie może zjechać z toru. Wygrywa robot, który przejedzie trasę w najkrótszym czasie.

Freestyle
Uczestnicy mogą zaprezentować dowolną konstrukcję robotyczną, np. maszynę do robienia drinków, czy automatyczne żelazko. Kategoria ta cieszy się dużym zainteresowaniem wśród publiczności, gdyz to własne ona w glosowaniu decyduje o tym, kto zwycięża.

Uczestnicy:
W zawodach, prócz studentów uczelni technicznych, biorą również udział uczniowie techników oraz liceów. Ostatnio coraz częściej do rywalizacji staja najmłodsi. Rekord wieku padł podczas V Otwartych Zawodów Robotów Minisumo –. najmłodszy uczestnik miał 10 lat, a robota zbudował z pomocą taty.

W tym roku organizatorzy spodziewają się 22. robotów oraz ponad 400 uczestników, startujących we wszystkich kategoriach. Na tegoroczne zawody zarejestrowali się przedstawiciele pięciu krajów – Polski, Kuwejtu, Chorwacji, Hiszpanii oraz Rumunii. W ubiegłym roku imprezę odwiedziło ponad 600 widzów – w tym roku z pewnością będzie ich znacznie więcej.

Wieczorne show:
Tradycyjnie już, organizatorzy zapewniają finałom odpowiednią oprawę sceniczną oraz dzwiekową, która na długo zapada w pamięci nie tylko publiczności, ale i samych uczestników.

Organizatorzy:
Koło Naukowe Robotyków „KoNaR” działające przy Wydziale Elektroniki Politechniki Wrocławskiej.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)