Polacy chwalą się swoim śmigłowcem w Paryżu

Polacy chwalą się swoim śmigłowcem w Paryżu

Polacy chwalą się swoim śmigłowcem w Paryżu
22.06.2011 14:53

Helikopter Black Hawk wyprodukowany w PZL Mielec (Podkarpackie) jest prezentowany na międzynarodowych targach lotnictwa Paris Air Show. To pierwsza ogólnoświatowa prezentacja polskiego śmigłowca

Prezentowany na wystawie śmigłowiec S-70. jest jednym z sześciu zmontowanych i testowanych helikopterów w PZL Mielec od 2007 roku, kiedy to polska firma stała się częścią firmy Sikorsky.

PZL Mielec planują zwiększyć produkcję śmigłowców do 1. sztuk w roku 2012 i 22 sztuk w 2013 r.

Obraz
© (fot. PZL Mielec)

Jak poinformował PAP prezes Sikorsky Military Systems Mick Maurer, jest bardzo duży popyt na helikoptery średniego udźwigu, które wykorzystywane są w wielu misjach, takich jak: pomoc humanitarna, transport VIP, poszukiwanie i ratownictwo. Maurer podkreślił, że Black Hawk, spełnia wszystkie wymagania stawiane takim maszynom.

Paris Air Show to jedna na największych imprez poświęcona w całości przemysłowi lotniczemu. Potrwa do najbliższej niedzieli.

Helikopter S-70. Black Hawk, należący do nowej linii śmigłowców Sikorsky, jest pierwszym wiropłatem wyprodukowanym przez PZL Mielec. Firma znana była dotąd jako producent samolotów.

Black Hawk to średni śmigłowiec transportowy o udźwigu 1. ton. Maszyna napędzana jest dwoma silnikami, poruszającymi jeden wirnik nośny. Śmigłowce Black Hawk wykorzystywane są w ponad 20 krajach świata. Głównym odbiorcą są Stany Zjednoczone, ale trafiają one również na wyposażenie sił zbrojnych m.in. Brazylii, Chin, Japonii czy Korei Południowej.

Produkowane w mieleckich zakładach maszyny wyposażone są m.in. w pełni zintegrowany cyfrowy kokpit, podwójny, automatyczny i cyfrowy system kontroli lotu połączony z autopilotem, aktywny system tłumienia drgań, oraz podwójny system GPS/INS z mapami cyfrowymi.

Polskie Zakłady Lotnicze w Mielcu są największym producentem samolotów w Polsce. W firmie pracuje ok. 2 tys. osób. Zakład produkuje samoloty własnej konstrukcji: M2. Skytruck i M28B Bryza. Kooperuje także z największymi firmami lotniczymi na świecie. Od marca 2007 roku należy do United Technologies/Sikorsky Aircraft Corporation. Dotychczas firma Sikorsky zainwestowała w PZL Mielec 100 mln dolarów.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (67)